20. decembrī svinīgā pasākumā tika apbalvoti skolēnu video konkursa “Konkurencei vieta būt?!” labāko darbu autori no Rēzeknes, Jēkabpils, Druvas, Engures un Rīgas. Konkursu 7. – 12. klašu skolēniem organizēja Konkurences padome (KP) sadarbībā ar Zvērinātu advokātu biroju “Eversheds Sutherland Bitāns”, lai veicinātu skolēnu izpratni par ekonomiskajiem procesiem valstī un godīgu konkurenci.

Skolēni sagatavotajos video sniedza savu redzējumu par ieguvumiem no godīgas konkurences un vairāku uzņēmēju darbības tirgū, kas patērētājiem nodrošina dažādus labumus – plašākas izvēles iespējas, augstāku preču un pakalpojumu kvalitāti, inovācijas un konkurētspējīgas cenas. Skolēni īpaši izcēla uzņēmumu savstarpējo sāncensību, kuras rezultātā tirgus dalībnieki ir spiesti meklēt jaunus attīstības veidus, lai cīnītos par patērētāju izvēli, kā arī publisku personu – valsts un pašvaldību – atbildību nodrošināt vienlīdzīgus spēles noteikumus visiem tirgus dalībniekiem.

KP priekšsēdētājs Juris Gaiķis: “Esam priecīgi par jauniešu aktivitāti un novērtējam darbu, ko tie ir veltījuši, lai piedalītos konkursā. Skolēni ar saviem iesūtītajiem darbiem tikai vēlreiz apliecina, ka jaunā paaudze ir ne vien prasmīga darbā ar jaunākajām tehnoloģijām, bet arī izprot procesus, kas saistās ar konkurences tiesībām Latvijā. Vēlamies izteikt pateicību skolotājiem un visām iesaistītajām personām, kas ir palīdzējušas mūsu valsts nākamajiem uzņēmējiem, juristiem, politiķiem, kuri ar godīgas konkurences palīdzību spēs celt Latvijas ekonomiku.”

Konkursa komisija, kas sastāvēja no vairākiem Konkurences padomes un  Zvērinātu advokātu biroju “Eversheds Sutherland Bitāns” pārstāvjiem, kā labāko idejas un izpildījuma autoru titulēja Austrumlatvijas Tehnoloģiju vidusskolas skolēnus Deņisu Oļševski, Ņikitu Fadejevu un Oļegu Mihailovu, kuri video bija attēlojuši pašvaldību radītus konkurences kropļojumus.

Godpilno otro vietu saņēma Rīgas 72. vidusskolas 12. klases skolēni Maksims Smuškovičs un Ksenija Čušenko, kuri analizēja uzņēmumu īstenotu plānoto novecošanos jeb priekšlaicīgo novecošanos, kad uzņēmējs produkta plānošanas vai projektēšanas politikā mākslīgi ierobežo produkta lietderīgās lietošanas laiku. Savukārt trešo vietu ieguva Engures vidusskolas 12. klases skolēni Anna Marija Vārpiņa un Mariuss Rinalds Vītols, kuri izcēla ieguvumus no jaunu tirgus dalībnieku ienākšanas tirgū un konkurences stiprināšanas telekomunikāciju nozarē.

Labāko darbu autori balvā saņēma apmaksātus valodas kursus 500 eiro vērtībā no valodu centra “Skrivanek”, kā arī dāvanu kartes no elektronikas veikala “Capital” un “Jānis Roze” grāmatnīcas.

Papildu godalgotajām vietām trīs komandas saņēma veicināšanas balvas par radošo pieeju darbu izstrādē un godīgas konkurences popularizēšanu. Simpātiju balvas saņēma Druvas vidusskolas skolēni Gusts Polis, Jēkabs Jēkabsons, Aleksis Prūsaks, kuri video attēloja uzņēmumu aizliegtu vienošanos par tirgu. Jēkabpils Valsts ģimnāzijas skolēni Arita Nijazi un Nikita Lavigins saņēma veicināšanas balvu par visaptverošo stāstījumu par būtiskākajiem konkurences tiesību pārkāpumiem, iespējamiem sodiem, par ziņošanas iespējām par pārkāpumiem un ieguvumiem no godīgas konkurences. Tāpat Austrumlatvijas Tehnoloģiju vidusskolas skolēna Romāna Bažanova darbs izpelnījās žūrijas atzinību par izstrādāto ilustratīvo video, vizualizējot uzņēmēju negodīgu savstarpēju sāncensību, tajā skaitā ļaunprātīgi izmantojot savu dominējošo stāvokli.

Konkurss “Konkurencei vieta būt?!” tika organizēts par godu Konkurences padomes 30. gadu jubilejai, un tas noritēja no 25. oktobra līdz 1. decembrim. Konkursa uzdevums bija individuāli vai skolēnu grupā līdz trim dalībniekiem sagatavot 90 sekunžu līdz četru minūšu garu video vai animāciju, kurā oriģinālā veidā atspoguļoti ieguvumi, kas rodas no godīgas konkurences un konkurences pārkāpumu atklāšanas.

Publicēts pēc konkurences padomes materiāliem:
https://www.kp.gov.lv/lv/jaunums/apbalvo-skolenu-video-konkursa-konkurencei-vieta-laureatus