Šogad pirmo reizi 27. aprīlis tika atzīmēts kā Latgales kongresa diena. Aprīlī un arī maijā sabiedrībā zināmi rakstnieki, mūziķi un žurnālisti viesojas skolās ar novadmācības stundu, lai atgādinātu skolēniem šo nozīmīgo notikumu un ļautu aizdomāties, cik liela loma viņu dzīvēs ir latgaliešu valodai.

26. aprīlī Austrumlatvijas Tehnoloģiju vidusskolā ar 10.A klases skolēniem tikās laikraksta „Vietējā Latgales Avīze” žurnāliste un literāte Inga Kaļva-Miņina. Jaunieši pārrunāja Latgales kongresa nozīmi Latvijas vēsturē, stāstīja, ar ko viņiem saistās latgaliešu valoda, uzzināja par nozīmīgākajiem notikumiem/ pasākumiem Latgalē, klausījās Latgales mūziķu jaunākās dziesmas, un arī paši dziedāja latgaliski.

Jaunieši pārliecinājās, ka latgaliski lasīt nav nemaz tik viegli, tomēr prieks, ka uz jautājumiem skolēni atbildēja latgaliešu valodā un ar entuziasmu iesaistījās dažādu uzdevumu veikšanā, to skaitā – mēģinot atminēt, ko tad varētu nozīmēt retāk dzirdēti vārdi latgaliešu valodā.

Par savu piederību Latgalei ir jālepojas ne tikai svētku dienās, bet arī ikdienā. Latgaliešu valoda un kultūra ir mūsu vērtības, kas padara mūs bagātākus. Galvenais – lepoties ar tām un kopt, lai tās nepazustu.

Rakstu sagatavoja Inga Kaļva-Miņina