27. aprīlī Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā notika inovatīvu biznesa ideju konkursa “Nākotnes atslēga 2022” fināls, kura laikā tika apbalvoti labākie biznesa ideju autori divās vecuma grupās: “Konkursa dalībnieks – jaunietis” un “Konkursa dalībnieks”. Austrumlatvijas Tehnoloģiju vidusskolas audzēknes Valērija Orlova un Keita Emīlija Orlovska ir to septiņu konkursa uzvarētāju vidū, kas vasarā dosies pieredzes apmaiņas braucienā uz Norvēģiju.

Valērija Orlova (11. klase) uzvarēja konkursa jauniešu grupā, prezentējot ideju par veselīgiem, ātri pagatavojamiem dzērieniem, kas radīti no veselīgiem augļu pulveriem.

Par to, kā nolēmusi piedalīties šajā konkursā, jauniete stāsta: “Man ļoti patīk piedalīties konkursos, īstenot jauniešu iniciatīvu projektus. Piedalījos izglītojošā biznesa simulācijas spēļu konkursā “Bizness 24 h”, kur veiksmīgi esmu tikusi 2. kārtā. Ekonomikas un uzņēmējdarbības pamatu skolotāja Maruta Krustāne aicināja mani piedalīties arī inovatīvu biznesa ideju konkursā “Nākotnes atslēga 2022” konkursā.”

“Mana biznesa ideja ir veselīgs ātras pagatavošanas dzēriens pulvera veidā no augļiem, ko var viegli izšķīdināt ūdenī, pienā, jogurtā vai kefīrā, kas nodrošinās sāta sajūtu 3–4 stundas, atrodoties jebkur – darbā, skolā vai ceļojumā. Ideja radās uzņēmējdarbības pamatu stundā, kad varējām piedāvāt savu produktu un detalizēti aprakstīt, kas nepieciešams tā ieviešanai. Strādājot grupā, nonācām pie secinājuma, ka mūsdienu pasaulē, kad diena ir saplānota pa minūtēm, cilvēki bieži aizmirst par uzkodām, kas bagātina organismu ar enerģiju starp galvenajām ēdienreizēm,” par savu biznesa ideju stāsta Valērija, uzsverot: “Šī problēma ne mazāk aktuāla ir ceļotājiem, kuriem ne vienmēr ir iespēja nodrošināties ar lielu pārtikas daudzumu, kura glabāšanas laiks būs pietiekami ilgs un neprasīs uzglabāšanu īpašās vietās.”

Jauniete teic, ka produkts ir unikāls ar savu spēju viegli nodrošināt cilvēku ar pašu svarīgāko – ēdienu – dažādos apstākļos: skolā, darbā, mājās, pārgājiena laikā, sporta zālē utt., bez piepūles un ilga gatavošanas laika. Produkta mērķauditorija ir dažāda: gan ceļotāji, gan sportisti, kuri lieto pareizu uzturu, gan pacienti, kuri ievēro diētu pēc ilgstošas ārstēšanas, kā arī cilvēki, kuriem nepatīk sātīgas brokastis. “Šāda veida produkti, manuprāt, Latvijā ir maz attīstīti, tāpēc man ir iespēja ieviest to tirgū un palīdzēt cilvēkiem,” saka Valērija.

“Šobrīd esmu biznesa modeļa “audekla” izstrādes procesā  – esmu aprēķinājusi aptuvenās izmaksas, padomāju par iespējamajiem sadarbības partneriem un galvenajiem resursiem. Jau vairākas reizes mēģināju pagatavot pulveri mājās, un veiksmīgi sanāca garšīgs un vitamīniem un minerālvielām bagāts dzēriens,” stāsta jauniete.

Valērija atzīst, ka ar nepacietību gaida, kad varēs doties uz Norvēģiju, lai smeltos jaunas zināšanas, apmainītos ar pieredzi un satiktos ar interesantiem un iedvesmojošiem cilvēkiem.

Keita Emīlija Orlovska (12. klase) uzvarēja otrajā vecuma grupā, prezentējot savu ideju par Latgales apkaimē unikālu kafejnīcu, kas piedāvātu inovatīvas izklaides iespējas un arkādes spēļu automātu izmantošanas veidus, vienlaicīgi radot iespēju iegādāties dažādu mūzikas grupu preces un suvenīrus.

Jauniete atklāj, kā nolēmusi piedalīties šajā konkursā: “Pavasara brīvlaikā devos uz skolu, lai paņemtu aizmirsto grāmatu. Skolā satiku mūsu latviešu valodas un literatūras skolotāju Marutu Krustāni, ziņkārības pēc viņai pajautāju, vai šobrīd ir kāds konkurss, kurā es varētu piedalīties? Skolotāja pastāstīja par biznesa ideju konkursu “Nākotnes atslēga 2022”. Šī man likās lieliska iespēja īstenot savu ideju un izmēģināt ko jaunu, tādēļ nolēmu piedalīties.”

Iepazīstinot vairāk ar savu biznesa ideju, Keita Emīlija stāsta: “Ideja par kafejnīcas īstenošanu šobrīd ir tikai uzsākusi savu startu, un arī īsts spēlētājs nekad neatklāj visas savas kārtis. Bet īsumā – mana biznesa ideja ir spēļu kafejnīcas atvēršana kādā no Latvijas pilsētām. Šī ideja man radās pavisam negaidīti – skatoties amerikāņu filmas, es ievēroju, ka tur ir īpaši komiksu veikaliņi, arkāžu spēļu zāles bērniem un grāmatu veikaliņi, kur cilvēki var doties un pavadīt savu brīvo laiku. Tādēļ nodomāju – kāpēc gan šo ideju nevarētu realizēt arī Latvijā?” Jauniete uzsver, ka viņas ideja ir aktuāla un nozīmīga, jo bieži vien jauniešiem nav, kur doties un pavadīt savu brīvo laiku lietderīgi un interesanti. Te varēs tikties un atpūsties, un garšīgi paēst gan ģimenes, gan draugu kompānijas.

Lai realizētu ieceri, jauniete zināšanas ir smēlusies ekonomikas stundās, projekta “Esi Līderis” apmācībās. “Visvērtīgākās zināšanas esmu smēlusies savas ģimenes uzņēmumā, kur esmu iemācījusies daudz ko lietderīgu par uzņēmuma uzsākšanu un vadīšanu. Lai īstenotu savu ieceri, es piedalos biznesa inkubatorā, kur smeļos jaunas zināšanas biznesa uzsākšanai,” atklāj Keita Emīlija.

Jauniete ir priecīga, ka viņas biznesa ideju tik augstu novērtēja žūrija. Norvēģijā viņa cer iegūt jaunas zināšanas un “knifiņus” biznesa uzsākšanā un vadīšanā, kā arī, protams, smelties iedvesmu, apskatot Norvēģiju.

Rakstu sagatavoja Inga Kaļva-Miņina.
Foto no lpr.gov.lv