No 26. jūlija līdz 1. augustam notiek Starptautiskā ekonomikas olimpiāde.  Austrumlatvijas Tehnoloģiju vidusskolas (ATV) audzēknis Emīls Šmits, kurš šogad absolvēja 11. klasi, ir viens no pieciem jauniešiem, kas iekļauti “Starptautiskās ekonomikas olimpiādes 2021” Latvijas komandas sastāvā (valsti pārstāvēs arī Andris Dalbiņš un Jēkabs Gritāns (Rīgas Valsts 1. ģimnāzija), Valts Vītums-Jaunzems (RTU inženierzinātņu vidusskola) un Roberts Ralfs Vārslavs (Jelgavas Spīdolas ģimnāzija)).

Pavasarī Emīls piedalījās ekonomikas valsts 22. olimpiādē, kur ieguva 1. vietu. Atceroties šo olimpiādi, viņš stāsta: “Es biju daudz gatavojies, un, godīgi sakot, valsts olimpiāde man likās diezgan viegla, protams, bija daži jautājumi, uz kuriem pareizu atbildi es nespēju rast, bet kopumā jutos par sevi drošs. Sarežģītākie uzdevumi, manuprāt, bija LU lektora Egila Fortiņa sagatavotais jautājums par importētās preces cenu, kā arī uzdevums par ieguldījumu plānu analīzi. Atlases olimpiādes finanšu testa daļa bija grūtāka, nekā es biju iedomājies. Īsti nebiju pārliecināts par daudzām savām atbildēm, tāpēc jutos ļoti atvieglots un priecīgs, uzzinot, ka par spīti savām šaubām esmu viens no labākajiem.”

Lai sagatavotu Latvijas delegāciju Starptautiskajai ekonomikas olimpiādei, jūnijā un jūlijā notika intensīva Latvijas skolēnu izlases sagatavošanas nometne. Jauniešus olimpiādei sagatavoja SEB bankas Finanšu tirgus pārvaldes vadītājs Andris Lāriņš, “TietoEVRY in Latvia” vadošā finanšu partnere Evita Ozola, vadītāja Valērija Vārna, kā arī “TietoEVRY” grupas atbalsta risinājumu nodaļas vadītāja Mikaēla Vernmarka (Micaela Vernmark). Nometnes laikā jaunieši pilnveidoja savas finanšu, ekonomikas un biznesa situāciju risināšanas prasmes, stiprināja savas prezentēšanas prasmes un pilnveidoja darbu komandā.

Runājot par to, kuras ar ekonomiku saistītas tēmas viņam ir vistuvākās, Emīls stāsta: “Uzskatu, ka visinteresantākā tēma ir par valsts lomu ekonomikas attīstībā, jo šī tēma māca par valstu īstenotajām ekonomiskajām politikām, kas, protams, ir ļoti svarīga lieta, par kuru bieži sanāk dzirdēt arī ikdienā.”

Emīls ir talantīgs un mērķtiecīgs jaunietis – šajā mācību gadā absolvēja “Debašu Līderu skolu 2020/2021” un piedalījās Latvijas skolēnu 45. zinātniskās pētniecības darbu (ZPD) konferencē. Par savu ZPD “Pirolīzes izgatavošana un produkta iegūšana no zema blīvuma polietilēna” valsts līmenī Emīls ieguva II pakāpi, kā arī  Rīgas Tehniskās universitātes specbalvu. “Savā ZPD pētīju iespējas dažādus plastmasas atkritumus pārstrādāt par lietderīgi izmantojamu degvielu. Ideja par tieši šādu tēmu man ienāca prātā, kad meklēju informāciju par iespējām sintezēt mākslīgu degvielu, kas bija mana ZPD tēmas pirmā ideja, kuru man ieteica bijušais skolotājs. Ņemot vērā pasaules problēmu ar plastmasas atkritumiem, šī tēma šķita ļoti aktuāla un interesanta. ZPD izstrādē bija daudz praktiskā darba, jo man pašam no nekā bija jāizveido pirolīzes iekārta, ar kuru es veicu plastmasas atkritumu pirolīzi un ieguvu produktu – pirolīzes eļļu,” stāsta Emīls.

Starptautiskajā ekonomikas olimpiādē šogad piedalās rekordliels dalībnieku skaits – vairāk nekā 220 skolēni no visiem pasaules kontinentiem, un tā tiešsaistē norisinās no 26. jūlija līdz 1. augustam. Pasākuma rīkošana uzticēta Latvijai – Latvijas Universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātei.

Rakstu sagatavoja Inga Kaļva-Miņina.
Foto no E. Šmita personīgā arhīva