25. maijā Austrumlatvijas Tehnoloģiju vidusskolas (ATV) tautas deju kolektīvs piedalījās tautas deju festivālā „Latvju bērni danci veda”, kas notika Alūksnē.

Par ATV tautas deju kolektīvu stāsta tā vadītāja Rasma Akermane: „Šogad tautas deju kolektīvā dejo 18 jaunieši jeb deviņi pāri – Viktorija Maksimova, Ermīne Krustāne, Agnija Logina, Santa Murāne, Ērika Drobakova, Anna Morozova, Irina Adeļeviča, Valērija Lavrenova, Lidija Prohovska, Kārlis Orenīts, Rihards Petuhovs, Ivo Mičulis, Haralds Ruciņš, Jānis Platacis, Arturs Šaginovs, Kristaps Kokarevičs, Mārtiņš Bondars un Dāvis Keišs. Tā kā deju kolektīvs beidzot ir pilnā sastāvā, tad šajā mācību gadā varam piedalīties skatē un dažādos koncertos arī ārpus skolas, jo līdz šim dejojām tikai skolas pasākumos. Šogad izmēģinājām savu veiksmi, piedaloties tautas deju kolektīvu repertuāra apguves skatē, gatavojoties XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku lielkoncertam.”

25. maijā ATV deju kolektīvs kopā ar savu vadītāju R. Akermani piedalījās tautas deju festivālā „Latvju bērni danci veda” Alūksnē, kur pulcējās vairāk nekā 4000 dejotāju, 185 deju grupas no dažādiem Latvijas reģioniem. Kopā ar ATV dejotājiem uz Alūksni devās arī skolotāja Maruta Krustāne.

„Deju festivāla dalībnieki svētkus uzsāka ar gājienu. Pēc tā Alūksnes Pilssalas estrādē sākās lielkoncerts „Deju kaleidoskops” – krāsains un spilgts deju koncerts, kurā dejotāji no Alūksnes, Gulbenes, Balvu, Rugāju, Limbažu, Rēzeknes un Viļānu novadiem un Rīgas pilsētas kā kaleidoskopa akmentiņi mainījās, veidoja ornamentus, līnijas, krāsas. Tie kolektīvi, kuri nepiedalījās lielkoncertā, alūksniešus un viesus priecēja ar ielu koncertiem trīs dažādās pilsētas vietās,” stāsta R. Akermane. „Katrs novads lielkoncertam veidoja savu deju programmu. Rēzeknes un Viļānu novads izdejoja deju programmu „Danco lieli, danco mazi” (virsvadītāja Silvija Bokta), kas sastāvēja no četrām dejām: „Rucavietis”, „Danco lieli, danco mazi”, „Visapkārt saule tek” un „Jautrais stūris”.” Kā vislielāko pārbaudījumu ATV tautas deju kolektīva vadītāja min deju „Rucavietis”, kuru kopā dejoja paši mazākie skolēni (1. – 2. klase) ar pašiem lielākajiem audzēkņiem (10. – 12. klase). „Mācījāmies šo deju atsevišķi, bet koncertā tikām salikti kopā. Izbrīns bija ne tikai mazajiem dejotājiem, ieraugot lielos dejotājus, bet, man šķiet, arī lielie dejotāji apmulsa,” atceras Rasma.

Festivāla „Latvju bērni danci veda” laikā Alūksnes Tūrisma un informācijas centrs piedāvāja apskatīt nozīmīgākās Alūksnes vietas, nofotografēties tajās ar savu deju kolektīvu un bildes ievietot Facebook vietnē, lai lielkoncerta noslēgumā piedalītos izlozē, kur balvā varēja laimēt vakara braucienu pa Alūksnes ezeru ar kuģīti vai plostu.

Arī ATV dejotāji devās aplūkot Alūksnes skaistākās vietas. „Pirmais, ko apmeklējām, bija Alūksnes bānīša stacija, kur visinteresantākais šķita iespēja ar 3D brillēm digitāli sajust, kā pasauli redz vilciena mašīnists. Pēc darbinieku lūguma ATV dejotāji ar deju sāka ieskandināt festivālu jau Alūksnes bānīša stacijā. Tad devāmies uz Alūksnes skatu torni, kas ir viens no augstākajiem skatu torņiem Latvijā. Torņa absolūtais augstums ir 37,8 metri, 200 m virs jūras līmeņa. No tā paveras lieliska ainava uz Alūksnes pilsētu. Vēl bijām Alūksnes muzejā, kur apskatījām unikālu izstādi, – 120 lelles latviešu tautas tērpos, ko darinājusi Austra Linde. Katrs tērps veidots, balstoties uz novadu tērpu specifiku. Kā pēdējo apskatījām Alūksnes muižas parku, kur restaurēti un atjaunoti vairāki objekti, kā arī izpildījām uzdoto uzdevumu – nofilmējām video sveicienu. Lai arī laika apstākļi mūs nelutināja, apskatījām ļoti interesantas vietas, kā rezultātā lielkoncerta noslēgumā balvu izlozē laimējām braucienu ar plostu „Kaija” pa Alūksnes ezeru, jo bijām vieni no visaktīvākajiem dejotājiem, kuri apskatīja piedāvātos objektus,” stāsta ATV deju kolektīva vadītāja R. Akermane, atklājot, ka jaunieši ar lielu prieku esot izmantojuši nopelnīto dāvanu.

Jāuzsver, ka ar dalību tautas deju festivālā „Latvju bērni danci veda” ATV dejotāju aktivitātes nebeidzas. 30. maijā Lakstīgalu saliņā, Viļānos notiks Rēzeknes un Viļānu novadu skolu dziesmu un deju diena „Apkārt kalnu saule tek”, kurā piedalīsies kori, folkloras kopas, vokālie ansambļi un dejotāji. Šajā koncertā piedalīsies arī ATV deju kolektīvs.

Rakstu sagatavoja Inga Kaļva-Miņina.

Rasmas Akermanes un Marutas Krustānes foto