Februāra pirmajā nedēļā Austrumlatvijas Tehnoloģiju vidusskolas (ATV) skolēni iesaistījās daudzveidīgās aktivitātēs – 6. februārī notika Karjeras diena, 7. februārī – Tehniskās jaunrades diena, bet 8. februārī skolēni prezentēja savus zinātniski pētnieciskos darbus.

Karjeras diena

Karjeras diena ATV tika organizēta pirmo reizi, pateicoties skolotājas Nellijas Vilkastes, kura ir atbildīgā skolotāja par mācību un metodisko darbu, iniciatīvai. „Pērn decembrī uz skolu aicinājām Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas docētāju, asociēto profesoru Gunāru Strodu, kurš atraktīvi un interesanti stāstīja skolēniem, kas ir karjera un kas ir vajadzīgs, lai tā būtu veiksmīga. Savukārt 6.februāra pasākums bija likumsakarīgs turpinājums iesāktajam darbam karjeras izglītības jomā,” stāsta N. Vilkaste.

Šajā dienā daļa jauniešu devās uz Latvijas Radio Latgales studiju, kur studijas vadītāja Renāte Lazdiņa, iepazīstinot ar sevi un savu profesiju, ļāva jauniešiem arī iejusties raidījuma vadītāju un multimediju satura redaktora amatā. Savukārt tie jaunieši, kurus interesē medicīnas joma (20 skolēni), apmeklēja Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centrā „Zeimuļs” notiekošo semināru „Izglītības un darba iespējas medicīnas nozarē”.

Dienas gaitā ATV viesojās Rēzeknes Valsts ģimnāzijas 2013. gada absolvente Krista Revizore, kura ir SIA „Lekon” personāldaļas vadītāja. Viņa dalījās savā darba pieredzē, kā arī pastāstīja par savām skolas gaitām, dažādām aktivitātēm, kurās iesaistījās, mācoties ģimnāzijā. Atklāja, kādam jābūt veiksmīgam CV, lai tas uzrunātu potenciālo darba devēju.

Savukārt RTA profesore Sanita Lazdiņa savā lekcijā-diskusijā runāja/ diskutēja ar jauniešiem par latviešu valodu 21. gs. un tās nākotni pēc 50 – 100 gadiem. „Ar skolēniem spriedām, kas nosaka valodas dzīvotspēju: jaunu vārdu ienākšana inovatīvās jomās (tehnoloģijās), valodas nodošana no paaudzes paaudzē, valodas statuss vai vēl kādi citi faktori? Kopā ar skolēniem un skolotājiem diskutējām par latgaliešu valodas lomu izglītībā, tehnoloģijās, ikdienā ģimenē. Domājām par to, ka senie folkloras teksti – sakāmvārdi un parunas – atspoguļo arī mūsdienu latvieša un latgalieša uzskatus, attieksmes, vērtības,” stāsta S. Lazdiņa.

Karjeras dienas izskaņā ATV skolēni iepazina ES caur brīvprātīgo jauniešu pieredzes stāstiem. Frančeska Kvitadamo (Francesca Quitadamo) no Itālijas, Jeļena Tihomirova (Elena Tikhomirova) no Krievijas un Džamilija Aminova (Dzhamiliya Aminova) no Baškortostānas ATV jauniešiem bija sagatavojušas arī dažādas aktivitātes.

Tehniskās jaunrades diena

7. februārī ATV notika Tehniskās jaunrades diena, kas jau trešo gadu tika organizēta sadarbībā ar Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmiju (RTA). Katru mācību gadu ATV notiek trīs šādas dienas: pirms Ziemassvētku brīvdienām, februārī un pirms vasaras brīvdienām. Skolēniem patīk pašiem darboties, gūstot jaunas iemaņas un zināšanas.

Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā skolēni pilnveidojās inženierzinātnēs, dizaina un ķīmijas jomā. „Iepazīstināju skolēnus ar dizaina veidojošajiem elementiem un principiem, kā arī ar dizaina grafisko datorprogrammu CorelDraw, ar kuras palīdzību studenti patstāvīgi var veidot grafisko dizainu. Skolēni ļoti veikli orientējās CorelDraw programmā un ar interesi izmēģināja programmas iespējas. Demonstrēju skolēniem, kā top, piemēram, grafiskais zīmējums lāzergrieztai, gravētai vai marķētai detaļai,” stāsta RTA 1.līmeņa profesionālās augstākās izglītības studiju programmas „Apģērbu dizains un tehnoloģija” 2. kursa studente Zelma Kačkāne, kura ATV 11. klases skolēniem vadīja nodarbību „Dizains”.

Skolēnu zinātniskās pētniecības darbu konference

8. februārī ATV notika skolēnu zinātniskās pētniecības darbu konference, kurā 11.a un 11.b klases skolēni prezentēja savus zinātniski pētnieciskos darbus (kopskaitā – 29) – dabaszinātnēs, inženierzinātnēs, veselības zinātnēs, lauksaimniecības zinātnēs un viens darbs bija sociālajās zinātnēs. 14 darbi tika izvirzīti uz reģionālo skolēnu zinātniskās pētniecības darbu konferenci.

Par skolēnu zinātniski pētnieciskajiem darbiem stāsta skolotāja N. Vilkaste: „Ļoti labus darbus ir uzrakstījuši: Irina Adeļeviča „Jauna tūrisma maršruta izveidošana Zilupes novadā” (vad. sk. Maruta Krustāne), Samanta Greidāne „Sāls nozīme un ietekme uz cilvēka organismu” (vad. sk. Sandra Trošina), Jūlija Kalvāne „Rēzeknes vispārizglītojošo skolu jauniešu psiholoģiskā labklājība” (vad. Ēriks Kalvāns), Daniela Plasa „Fosfātjonu koncentrācija veļas pulveros” (vad. Harijs Misjuns), Edgars Gogoļevs un Marks Sondors „Neironu tīkli un to lietojums satiksmes plūsmas kontroles sistēmās” (vad. Sandra Trošina) un daudzi citi. Perspektīvs ir arī Makša Antonova darbs „Dronu uzlādes stacijas” (vad. Guntis Koļčs), kā arī Ērikas Drobakovas un Isabellas Kropačovas darbs „Izmaiņas tērauda struktūrā ar ultraskaņas apstrādāšanu” (vad. Ilze Lukjanova).”

Trīs dienas, kas bija piepildītas ar skolēnu aktīvu darbošanos un savu zināšanu papildināšanu, atklāja jauniešiem viņu spējas un sniedza pieredzi, kas noderēs, izvēlēties savu nākotnes profesiju.

Inga Kaļva-Miņina
Vinetas Pavlovas foto