Pavasarī Austrumlatvijas Tehnoloģiju vidusskolas (ATV) audzēkņi Jānis Platacis (11.b klase), Viktorija Maksimova (12.a klase) un Kristaps Kokorevičs (11.a klase) piedalījās interesantā piedzīvojumā – pieteicās dalībai Latvijas Televīzijas (LTV) raidījuma „Vēstures skolotājs” otrajā sezonā. Jaunieši izturēja atlasi, tādēļ vasarā kopā ar Jelgavas Valsts ģimnāzijas audzēkņu komandu un vēstures skolotāju Edgaru Bērziņu iepazina notikumus Brīvības cīņu laikā no 1918. līdz 1920. gadam un pārbaudīja vēsturi „uz savas ādas”, iejūtoties situācijās un veicot Brīvības cīņu laikam raksturīgus uzdevumus.

Raidījuma „Vēstures skolotājs”, kura tapšanā piedalījās ATV audzēkņi un ko 3. oktobrī varēja skatīties LTV skatītāji, anotācija vēsta: „Bermontiādes notikumus izdzīvos jauniešu komandas no Rēzeknes un Jelgavas. Viņi gatavos robežsardzes kuterus Bolderājas desantam, pārbaudīs komandas spēju sadarboties pie Daugavas ietekas jūrā paslēptajā Komētfortā. Un noslēgumā, līdzīgi kā Latvijas armijas karavīri, kuri atbrīvoja Pārdaugavu, jaunieši mēģinās atrast Torņakalna stratēģiski svarīgos objektus, izmantojot simt gadus vecu karti.” Par to, kāds tad bija šīs vasaras piedzīvojums un ko jaunu ATV audzēkņi iemācījās, pateicoties dalībai šajā raidījumā, noskaidroju sarunā ar Jāni Plataci.

Jānis atzīst, ka ideja piedalīties šāda veida aktivitātē esot radusies spontāni. „Uzzinot par iespēju piedalīties šajā raidījumā, uzreiz iedomājos par Viktoriju, jo viņa ir ļoti atvērta, komunikabla un viņai patīk doties nezināmajā. Viktorijai arī ir bijusi pieredze televīzijas raidījumā „Gudrs, vēl gudrāks”, tāpēc uzreiz nojautu, ka viņai nebūs bail no kamerām. Ideja par Kristapu kā komandas biedru radās pēc īsas sarunas ar Viktoriju, kura izklausījās apmēram šādi: „Ko ņemam par trešo komandas biedru? Varbūt Kristapu?” „Ok!” Arī Kristaps ir ļoti aktīvs jaunietis, tāpēc nešaubījos, ka viņš būs ļoti labs, izpalīdzīgs un aizrautīgs komandas biedrs,” stāsta Jānis.

Runājot par uzdevumiem, kas bija jāpaveic raidījuma filmēšanas laikā, Jānis atzīst, ka ATV komandai visi uzdevumi likās interesanti, tomēr visinteresantākais un vienlaicīgi visgrūtākais uzdevums bijis Lielupes grīvas uzdevums: „Lai gan to bija interesanti veikt, tas bija fiziski grūts uzdevums, jo bija gan jāstiepj smilšu maisi, gan viss jādara ātri un pēc iespējas precīzāk. Protams, interesants uzdevums bija arī Torņakalnā, kur bija jāstrādā ar 20. gadsimta sākuma karti un jāatrod dažādi tā laika objekti. Uzdevums bija laikietilpīgs, jo bija jāmēro lieli attālumi no viena objekta uz otru, bet gandarījuma sajūta par katru atrasto ēku bija spēcīgāka par nogurumu. Ļoti aizraujošs bija arī Komētforta uzdevums, kur pārbaudījām komunikācijas un sadarbības spējas gan savā komandā, gan abās komandās kopā.”

Lai gan raidījums ir tikai apmēram 30 minūšu ilgs, kā atklāj Jānis, tas patiesībā ir filmēts divas dienas dažādās Rīgas vietās – pirmās dienas filmēšanas laikā tika uzfilmēts ievaduzdevums Bumbu kalniņa skatu tornī un trešais uzdevums Torņakalnā, savukārt otrās dienas laikā tika uzņemts pirmais un otrais uzdevums, kuri tika filmēti Lielupes grīvā un Komētfortā (Buļļusalā). „Manuprāt, visai mūsu komandai visspilgtāk atmiņā palika brauciens ar robežsardzes kuteriem pa Buļļupi ar gandrīz 90 km/h lielu ātrumu, jo izjust lielo ātrumu bija patiesi aizraujoši. Noteikti pieminēšanas vērts fakts ir tas, ka mēs bijām īpaši noguruši filmēšanas laikā, jo visi bijām gulējuši apmēram trīs stundas, devušies ceļā ar „zilupieti” un līdz vakaram jutāmies kā izmocīti zombiji,” stāsta aktīvais ATV jaunietis.

„Mūsuprāt, šis raidījums, lai gan pilnīgi neataino tā laika cilvēku piedzīvoto, vismaz sniedz mazu ieskatu tajos laikos. Raidījuma gaitā radās vairākas atziņas, bet, mūsuprāt, svarīgākās bija vēstures izprašana, saliedētības veidošanās komandā un apziņa, ka mēs noteikti nevēlētos dzīvot kara laikos,” atzīst Jānis. Jaunietis uzsver, ka Latvijas vēsturi ir svarīgi zināt, jo, „tikai zinot vēsturi, mēs sevi varam pilnvērtīgi uzskatīt par piederīgiem savai zemei, tikai tā mēs varam izprast un izjust nācijas būtību”.

Tie, kas neredzēja raidījuma „Vēstures skolotājs. Neatkarības karš” 4. sēriju, kurā redzami ATV jaunieši, to var noskatīties te: https://ltv.lsm.lv/lv/raksts/03.10.2019-vestures-skolotajs.-neatkaribas-kars-4.-serija.-bermontiade.id169212/

Rakstu sagatavoja Inga Kaļva-Miņina.
Foto no raidījuma „Vēstures skolotājs” arhīva