Eiropas Parlamenta Vēstnieku skola ir Eiropas Savienības īstenotā programma, kas jau deviņu gadu garumā rada iespēju  Eiropas jauniešiem  darboties politiskajā jomā un izzināt  ES aktualitātes. Jauniešiem ir iespēja  piedalīties pasākumā EUROSCOLA, kas notiek Eiropas Parlamentā Strasbūrā, Francijā. Arī šogad šāda iespēja tika dota gandrīz 1000 skolēniem no visas Eiropas, tostarp arī Rēzeknes jauniešiem no Austrumlatvijas Tehnoloģiju Vidusskolas un Rēzeknes valsts poļu ģimnāzijas.

Projektā EUROSCOLA vidusskolas jaunieši vienu  dienu iejūtas Eiropas Parlamenta deputātu lomā. Šī gada pasākums nebija izņēmums. Skolēni aktīvi piedalījas debatēs, simulācijas spēlē un balsojumos. EUROSCOLA pasākums sākās ar oficiālu Eiropas Parlamenta prezidentes Robertas Metsolas video uzrunu, viņa īpaši uzsvēra, ka mums ir jācīnās par Eiropu, jo tā ir garantija nākamajām paaudzēm. Viņa aicināja jauniešus aktīvi iesaistīties politiskajos procesos un turpināt veidot Eiropas nākotni.  Turpinājumā sekoja jautājumu un atbilžu sesija ar Eiropas Parlamenta viceprezidenti Sabīni Verhejenu, kura jauniešiem atgādināja: “Pasaulē visur nav miers, bet Eiropa ir garantējusi mieru mums. Tas ir mūsu rokās – mums jābūvē stiprāka Eiropa, neļaujoties maldinājumam. Kritiskā domāšana ir atslēga.” Diskusijas laikā dalībnieki iedziļinājās Eiropas nākotnes izaicinājumos un saprata, cik būtiska ir katra pilsoņa loma demokrātiskas nākotnes veidošanā. Pasākuma  pirmās daļas noslēgumā Antonio Caiola, Eiropas Parlamenta Juridiskā dienesta vadītājs, sniedza atbildes uz diskusijas dalībnieku jautājumiem, pievēršot uzmanību  tādām kā vienlīdzība, migrācija, karš, rasisms un kā tās tiek risinātas politiskajā līmenī.

Viena no gaidītākajām aktivitātēm bija Eiropas Parlamenta sēdes simulācijas spēle, kuras laikā dalībnieki tika sadalīti grupās ar dažādām pozīcijām. Katra grupa pārstāvēja atšķirīgus uzskatus par demokrātiju. Intensīvas un cieņpilnas diskusijas laikā jaunieši meklēja veidu, kā risināt sarežģītas situācijas, kas saistītas ar demokrātijas un fundamentālo tiesību aizsardzību.

Pasākums atstāja dziļu iespaidu uz skolēniem. Pēc dienas, ko pavadīja Eiropas Parlamentā, daudzi jutās iedvesmoti un motivēti vēl aktīvāk iesaistīties Eiropas Parlamenta Vēstnieku programmā. Daži no dalībniekiem labprāt dalījās ar savām atziņām:

Kristīne Andrijevska: “Šis pasākums Eiropas Parlamentā man bija kā ļoti vērtīga pieredze, kas paliks atmiņā uz ilgu laiku.  Eiropas Savienības saliedētību izjutu vēl ciešāk, jo vienuviet pulcējās skolēni no pilnīgi dažādām Eiropas valstīm.  Interesanti bija vērot līdzcilvēku domāšanu un uzklausīt viņu viedokļus par aktuālajiem jautājumiem.  Viss bija pārdomāts līdz mazākajai detaļai- runu tulkošana, tiešraides translācija, darba organizācija un drošība. Mani pārsteidza pasākuma mērogs un lielais dalībnieku skaits.  Es noteikti vēlētos atgriezties un apmeklēt šādu pasākumu vēlreiz!”.

Laima Loreta Treikule stāsta: “Nodarbības Eiropas Parlamentā lika man justies īpašai, jo apzinos, ka šāda iespēja netiek sniegta katram. Esmu pateicīga jau otro gadu būt daļa no lieliskās komandas, kas dodas braucienā uz Strasbūru. Šogad debates motivēja nebaidīties runāt par nopietnām problēmām, kas ir īpaši aktuālas Latvijā, piemēram, dzimumu vienlīdzību, vardarbību un karu. Bija patīkami justies dzirdētai un redzēt, ka arī citiem jauniešiem rūp Eiropas nākotne. Kārtējo reizi pārliecinājos, ka nākotne ir drošās rokās.  Šī diena bija piepildīta ar tikai pozitīvām emocijām.”

Niks Kristiāns Karpovs atzīst: “Pasākums bija lieliska iespēja izrauties no informācijas burbuļa, kurā dzīvojam un satikties, pārrunāt, debatēt ar jauniešiem no visas Eiropas un uzklausīt dažādus viedokļus. Man, personīgi, ļoti patika visa pasākuma formalitāte un nopietnība, kas ļāva iejusties EP deputāta lomā. Gribētos pateikties intervētajai pirmajai vice prezidentei (Sabīnei Verhejenai) par motivējošiem vārdiem – “Mēs veidojam Eiropu”.”

Jānis Tučs vēsta: “Redzot, cik aktīvi ir visi dalībnieki, es pats sāku just vēlmi piedalīties debatēs, un, kaut gan man nepalaimējās tikt pie mikrofona, tiku iedvesmots kļūt politiski aktīvāks.”

Diāna Dimzule un Laura Vancāne stāsta: “Euroscola mums deva iespēju pilnvērtīgāk izprast, kā tiek pieņemti lēmumi, un kāda ir atbildība, kas nāk līdzi deputātu lomai. Pārliecinājāmies, cik svarīgi ir aktīvi iesaistīties sabiedriskajā dzīvē un izteikt savas domas. Šī pieredze noteikti iedvesmos mūs turpināt aktīvi darboties savā kopienā, kā arī iespēja piedalīties šādā pasākumā  motivēs vēl vairāk interesēties par politiku un būt politiski aktīvām.”

Antra Teirumnieka raksta: “Pēc Euroscola pasākuma apmeklēšanas, kļuva skaidrāka Eiropas Savienības nostāja šajā nemierīgajā laikā, saistībā ar kariem un dažādām domstarpībām. Savu nostāju un viedokli uz citiem jauniešiem aktuāliem jautājumiem sniedza Eiropas Parlamenta viceprezidente Sabine Verheyen. Smalkāk tieši par Eiropas Parlamenta nostāju demokrātijas jautājumos palīdzēja izprast Antonio Caiola. Šī pasākuma apmeklējums palīdzēja novērtēt mūsu brīvību un mieru, kuru arī cenšas uzturēt ES.”

Haralds Teirumnieks vēsta: “Euroscola pasākumā bija iespēja apspriest demokrātijas nozīmi ar jauniešiem no dažādām Eiropas valstīm. Pateicoties Euroscola organizētajam pasākumam, es vairāk aizdomājos par izskanējušo tēmu aktualitāti un kārtējo reizi pārliecinājos, ka ir svarīgi prast aizstāvēt savu viedokli un domas jebkurā sabiedrībā.”

2024 gada 11. oktobra Euroscola pasākums bija lieliska iespēja jauniešiem iedziļināties Eiropas politiskajos procesos, iegūt dziļāku izpratni par ES lomu viņu dzīvē un kļūt par aktīvākiem pilsoņiem. Programma Euroscola Eiropas Parlamentā veic ieguldījumu nākamajā līderu paaudzē, tādējādi veidojot gaišāku Eiropas nākotni.