Austrumlatvijas Tehnoloģiju vidusskolas komanda “Padvals” (Jānis Rancāns, Niks Kristiāns Karpovs, Gustavs Valdemars Grins un  Daniel Messelt (Vika videregående skole, Norvēģija) sīvā cīņā “Telia Cyber Battle of Nordic-Baltics 2023” sacensību pirmās kvalifikācijas kārtā ieņēmuši 2.vietu Latvijā un izcīnījuši tiesības piedalīties finālā, kurš notiks 11.novembrī Tallinā. ATV komanda tajā piedalīsies attālināti.

Kopumā sacensībās piedalās dalībnieki no Zviedrijas, Dānijas, Latvijas, Islandes, Somijas, Lietuvas un Norvēģijas. 22.septembrī un 23.septembrī dalībnieki piedalījās apmācības sesijās, kuru laikā ieguva pamatzināšanas un prasmes darbam ar kiberdrošību digitālā vidē. Tika aplūkotas tādas tēmas kā Linux operētājsistēmas pamati, portu skenēšana, darbs ar DNS, kiberdrošība, stenogrāfija, kriptogrāfija, tīmekļa vietņu neaizsargātība, ētiskās uzlaušanas (ethical hacking) principi. Pēc apmācībām 24.septembrī norisinājās kvalifikācijas sacensības, kuru laikā bija jāveic praktiski uzdevumi – jāatrod neaizsargājamas vietas datu bāzēs, tīmekļa vietnēs, kodos, risinājumos. Kopumā bija jāatrisina 16 uzdevumi.

Gan pirms sacensībām, gan arī to laikā komandas dalībnieki aktīvi mācījās arī paši, tādēļ spēja atklāt “vājo vietu” arī izstrādātāju risinājumā, un saņēma papildus punktus par to.

Kā atzīst komandas kapteinis Jānis: “Komandā zināšanas par kiberdrošību bija tikai man, jo tā ir mana sirdslieta. Bet puiši ļoti ātri mācījās un apguva visu nepieciešamo. Tā kā mēs pirmo reizi piedalījāmies, tad sākumā nepamanījām daudzas lietas, tajā skaitā arī netiešos norādījumus. Ir iespēja startēt šajās sacensībās arī pavasarī, noteikti mums veiksies labāk!”

 Niks piebilst, ka šāds konkurss ir lieliska pieredze un iespēja apgūt ko jaunu. “Sen jau bija vēlēšanās iemācīties darboties ar Linux, bet nebija iespējas. Tagad arī protu atrast attēlos ģeolokācijas datus un citu interesantu, apslēptu informāciju! Bija gan tāda nedroša sajūta starp atļauto konkursā un nelegālām uzlaušanas iezīmēm.”

Gustavs papildina: “Manuprāt, šajā īsajā laika periodā, ko pavadījām, mācoties par kiberdrošību un piedaloties kvalifikācijas turnīrā, mēs ieguvām daudz noderīgu un jaunu zināšanu. Mēs ne tikai iedziļinājāmies kiberdrošības jomā, bet arī uzlabojām savas spējas identificēt un novērst potenciālus riskus digitālajā vidē, kas mums var noderēt ne tikai sacensībās, bet arī mūsu ikdienā. Es ļoti izbaudīju sacensības un laiku, ko pavadījām ar mūsu komandu!”

Malači, puiši! Turēsim par jums īkšķus 11.novembrī!