Pirms pašiem saulgriežiem Rēzeknē viesojās Erasmus + projekta “Back to Green” partneri no Polijas (Stowarzyszenie Gmin Geopark Świętokrzyski), Turcijas (Selahattin-Zuhal Barutcuoglu Anadolu Lisesi) un Spānijas (IES Carlos Cano), lai kopā pētītu Latvijas augus, to ārstnieciskās īpašības, audzēšanas un saglabāšanas iespējas, izzinātu latviešu tradīcijas un ticējumus, kas saistīti ar dažādiem augiem un pilnveidotu digitālās prasmes, veidojot tiešsaistes spēles par ārstniecības augiem.

Mobilitātes pirmajā dienā partneri viesojās Austrumlatvijas Tehnoloģiju vidusskolā, kur gan skolas direktors Aivars Vilkaste, gan skolēni un skolotāji iepazīstināja projekta dalībniekus ar skolu, tās mācību darbu un ārpus stundu aktivitātēm, kā arī viesi tika aicināti apgūt latviešu deju soļus un izspēlēt iepazīšanās spēles. Dienas otrajā daļā projekta partneri apmeklēja Rēzeknes pilsētas ievērojamākās tūrisma apskates vietas, kā arī Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas Lāzertehnoloģiju centru, Inženieru fakultāti un  RTA ķīmijas laboratoriju, kurā tika veikti pētījumi par C vitamīna daudzumu augļu tējās.

Mobilitātes otrā diena tika veltīta Latvijas ārstniecības augu izpētei, kā arī digitālo spēļu apguvei un izspēlei, to izveidošanas un izstrādes iespējām. Dienas otrajā daļā projekta dalībnieki apmeklēja kaņepju audzēšanas saimniecību “Obelisk Farm”, kur tās saimnieks Andris Višņevskis dalījās savā pieredzē un stāstā par unikālo kaņepju augu, kas var pabarot, apģērbt, nodrošināt patvērumu un dziedēt visu pasauli. Projekta dalībnieki bija patiesi pārsteigti par kaņepju auga plašo un daudzveidīgo pielietojumu.

Trešajā mobilitātes dienā projekta dalībnieki pētīja un iepazina Latgales augus un dabu, apmeklējot Rāznas nacionālā parka centru, Andrupenes purva taku, vienu no lielākajām zemnieku saimniecībām Latgalē “Kurmīši”, kur projekta dalībnieki iepazina ārstniecības augu ievākšanas uzglabāšanas un izmantošanas iespējas, baudīja augu tējas un saimniecībā ievākto medu, kā arī  veidoja paši savas sveces no bišu vaska. Ceļojuma laikā tika apskatīta arī pasaules nozīmes svētvieta Aglonas Bazilika, kas ik gadu pulcē tūkstošiem svētceļnieku. Neizpalika arī unikālās Leļļu karaļvalsts un Metāla mākslas galerijas apmeklējums Preiļos.

Ceturtajā dienā projekta dalībnieki tika iepazīstināti ar mākslīgā intelekta iespējām mācību stundu plānu izstrādē un attēlu ģenerēšanā, kā arī tika pētīta augu nozīme un loma projekta partnervalstu folklorā. Tika organizēta arī projekta partneru un ATV skolotāju tikšanās, kuras laikā skolotāji stāstīja par savām skolām, izglītības programmām, dalījās labās prakses piemēros un diskutēja par plusiem un trūkumiem katras dalībvalsts izglītības sistēmā. Tā bija lieliska iespēja smelties jaunas idejas vai izvērtēt savu darbu citu valstu kontekstā. 

Mobilitātes izskaņā dalībnieki devās uz Latvijas Universitātes Botānisko dārzu, kur bija iespēja apmeklēt Tropu tauriņu māju, kā arī aplūkot ap 6000 dažādu augu sugas, no kurām lielākā daļa ir sastopamas Latvijā, bet daļa ir arī eksotiskāki augi un koki, kas sadarbībā ar citiem pasaules botāniskajiem dārziem ir atceļojuši uz LU Botānisko dārzu.  

Visu projekta “Back to Green” mobilitāšu laikā (Polijā, Spānijā, Latvijā) projekta dalībnieki iepazina partnervalstu augus, to ārstnieciskās īpašības, vides un klimata pārmaiņu ietekmi uz to veģetāciju un iespējas saglabāt augu daudzveidību, rosinot projekta dalībniekus un vietējo sabiedrību aizdomāties par cilvēka veiktajām darbībām un to ietekmi uz augu pasauli.  

Materiālu sagatavoja

Vineta Pavlova

ATV Erasmus+ projektu koordinatore