5. martā trīs ATV klases ( 10.a, 11.a un 11.b) devāmies tradicionālajā mācību ekskursijā. Šoreiz vēlējāmies iepazīties ar Latvenergo objektu TEC-2. Tas ir viens no Latvenergo uzņēmumiem, kurš nodarbojas ar siltuma ražošanu. Termoelektrostacijas ražotne atrodas Aconē, pie Stopiņu novada robežas.

Rīgas TEC–2 ir lielākā Latvijas siltumu un elektrību ražojoša elektrostacija ar ūdens sildāmiem katliem un gāzes – tvaika kombinētā cikla energoblokiem, kuri sastāv no gāzes un tvaika turbīnām un utilizācijas katliem. Kopš 1973. gada, kad TEC-2 uzsāka darbu, tā piedzīvojusi gan jaunu energobloku nodošanu ekspluatācijā, gan plašu rekonstrukciju. Ekskursijas gaitā iepazināmies ar uzņēmuma piedāvātajām karjeras iespējām TEC inženiertehniskajā jomā, IT un telekomunikāciju jomā, kā arī prakses iespējām.                                        

 Nākamais ekskursijas objekts bija “Getliņi EKO” uzņēmums. SIA „Getliņi EKO” ir uzņēmums, kas apsaimnieko lielāko cieto sadzīves atkritumu poligonu Baltijas valstīs – „Getliņus”. Poligons ir viens no modernākajiem Eiropā, šobrīd tas tiek veidots un attīstīts kā mūsdienīgs un drošs atkritumu pārstrādes centrs, kurā bioloģiski noārdāmie atkritumi tiek izmantoti biogāzes ražošanai, savukārt pārstrādei derīgie materiāli un metāla izstrādājumi tiek nogādāti uzņēmumiem, kuri nodarbojas ar šo materiālu reģenerāciju un atkārtotu pārstrādi. Poligona gāze, kas veidojas šūnās, tiek aizvadīta uz „Getliņu” energobloku, sadedzināta un pārvērsta enerģijā – elektrībā un siltumā. Elektrība tiek pārdota AS „Latvenergo”, bet siltumenerģija izmantota SIA „Getliņi EKO” siltumnīcās, kur tiek audzēti Getliņu tomāti, gurķi un nokarenie ziedi. Tas ir atkritumu apsaimniekošanas veiksmes stāsts, ko uzzinājām no atraktīvās gides stāstījuma un saistošiem video. Mums par lielu prieku dabūjām arī nogaršot slavenos Getliņu tomātus, ko ar lielu mīlestību šeit audzē.

Tālāk devāmies baudīt mākslu – Latvijas Nacionālās operas baleta izrādi “Romeo un Džuljeta”. Biļetes tika iegādātas, pateicoties projektam “Latvijas skolas soma”.

Sergeja Prokofjeva balets „Romeo un Džuljeta” pēc Viljama Šekspīra ģeniālās traģēdijas motīviem  ir viens no populārākajiem sava žanra paraugiem 20. gadsimtā. Uz LNO skatuves to iestudējusi horvātu horeogrāfe Valentīna Turku. Mēs redzējām Šekspīra laikmeta vīziju, kur tiek risināti dzīvības un nāves jautājumi. Skolēni , kuri pirmo reizi saskārās ar baleta mākslu, bija aizkustināti un pacilāti par izrādē gūto.

Mūsu ekskursijas diena izdevās ļoti piesātināta un neaizmirstamu iespaidu pilna. Par to vēl ilgi varēsim atcerēties, pārdomāt redzēto un dzirdēto. Kādam noteikti  paliks prātā  nākamās prakses un karjeras iespējas, kādam citam vēlme turpināt paplašināt savu kultūras redzējumu. Pateicamies Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijai par apmaksātajiem transporta izdevumiem.

ATV
audzināšanas darba metodiķe
Diāna Sergeiceva