Jūtamies gandarīti un lepni, ka mūsu skola nu jau otro gadu darbojas kā Eiropas Parlamenta Vēstnieku skola un ka gan skolēnu, gan skolotāju ieguldītais darbs ir augstu novērtēts, jo skola tika uzaicināta nu jau otro reizi uz “Eiroscola” pasākumu Eiropas Parlamentā Strasbūrā, lai dalītos pieredzē un plānotu turpmāko Eiropas Parlamenta Vēstnieku skolu darbību.

28.maija vakarā no mūsu dzimtās pilsētas – Rēzeknes tālajā ceļā uz Strasbūru devās vienpadsmit Austrumlatvijas Tehnoloģiju vidusskolas skolēni un divi skolotāji. Ceļojuma laikā tika apmeklētas sešas valstis un daudzas skaistas un tūristu iemīļotas vietas.

Pēc gandrīz 20 stundu brauciena, kad bijām šķērsojuši Poliju, pirmā pietura un naktsmītne bija netālu no Prāgas, Čehijas nelielā un klusā pilsētiņā, pa kuras šaurajām ieliņām pastaigājoties, varēja sajust milzīgo liepu koku saldo smaržu un vērot pilsētiņas iedzīvotāju nesteidzīgo vakaru.

Nākamais rīts sākās ar braucienu uz Austriju- uz Swarovski kristālu pasaules muzeju, kurš tika uzcelts 1995.gadā par godu kristālizstrādes kompānijas Swarovski 100-gadei. Tā atpazīstamākais objekts ir strūklaka, kas paliks atmiņā ikvienam, kas to reiz redzējis – ar zāli noklāta milža galvas skulptūra ar divām lielām kristāla acīm, bet no milža mutes plūst ūdens. Šajā vietā atrodas ieeja muzejā, kura ved savus apmeklētājus uz 11 dažādām ar kristāla izstrādājumiem piepildītām zālēm. Katra zāle izskatās, smaržo un izklausās citādi. Piemēram, mīlestības istaba smaržo pēc zemenēm, bet reliģijas zāle pēc sandalkoka. Pēc muzeja apskates ikviens varēja iegādāties arī Swarovski rotaslietas un suvenīrus.

Pēc muzeja apmeklējuma ceļš veda tālāk uz nākošo apskates vietu Garmišu-Partenkirheni – pilsētu Bavārijā, Vācijas dienvidos un tālāk arī uz Vācijas augstāko un iespaidīgāko virsotni – Cūgšpici (2962 m). Ceļš bija garš, taču pa autobusa logiem pavērās neaprakstāms skats – tik ļoti latviešiem pierasto līdzenumu sāka nomainīt milzīgu kalnu apveidi. Šajā dienā tika apmeklēts Etāles klosteris un arī viena no iespaidīgākajām, skaistākajām un visvairāk apmeklētajām pilīm Vācijā – Bavārijas karaļa Ludviga II pils Noišvānšteinā, kas atgādina Disneja pasaku pili.

Visbeidzot, pēc garā ceļa, kas veda caur piecām valstīm, mēs nonācām savā galamērķī – Strasbūrā. Divu dienu laikā mēs apskatījām Strasbūras skaistākās vietas gan izbraucienā ar kuģīti pa Illas kanālu, gan pastaigājoties pa pilsētas vēsturiskajām ieliņām, gan aplūkojot to no katedrāles jumta. Tāpat arī piedalījāmies “European Youth Event” pasākumā, kuru apmeklēja vairāk nekā 8000 jauniešu no visām Eiropas valstīm, kuri darbojās vairāk nekā 70 dažādās aktivitātēs, darbnīcās un diskusiju grupās. Otrā diena Strasbūrā bija patiesi saspringta, jo no 8.00 līdz 17.00 skolēni darbojās Eiropas Parlamenta telpās, iejūtoties deputātu lomās. Visi EP vēstnieku skolu skolēni tika sadalīti grupās, kurās tad viņi darbojās lielāko dienas daļu, diskutējos, argumentējot un izvirzot priekšlikumus par kādu konkrētu tēmu, lai pēc tam prezentētu savus priekšlikumus centrālajā EP plenārsēžu zālē, atbildētu uz jautājumiem un arī uzdotu jautājumus un balsotu par veiksmīgākajiem priekšlikumiem un risinājumiem.

Noguruši, bet pozitīvu iespaidu pārņemti pēc Eiropas Parlamenta apmeklējuma, mēs devāmies mājup, pa ceļam apmeklējot vēsturisko Drēzdeni un gleznainās Basteja klintis.

Brauciens uz Strasbūru pavēra skolēniem iespēju iepazīties ar Eiroparlamenta darbu, strādāt darba grupās un piedalīties diskusijās par dažādiem aktuāliem jautājumiem un procesiem Eiropā, praktizēt un nostiprināt savas angļu valodas zināšanas un komunikācijas prasmes, kā arī apceļot Eiropu, gūt jaunus iespaidus un draugus.

Dažas skolēnu atziņas pēc brauciena uz Strasbūru:

Vislielākais šī brauciena ieguvums man bija tas, ka, esot parlamentā, daudz runāju angliski, kas paplašināja manu angļu valodas krājumu un vispārēju izpratni par šīs valodas nepieciešamību. Iemācījos daudz jaunu vārdu. ”

Galvenais, protams, bija parlamenta apmeklējums, kurš noteikti bija noderīgs un pamācošs. Lieliska iespēja runāt publikai angliski, nospiest atbilstošo balsošanas pogu, redzēt tos cilvēkus, kuri ir lēmumu pieņēmēji, ar tiesībām vadīt un ietekmēt visu Eiropas Savienību.”

Bija ļoti patīkami dzirdēt citu ES dalībvalstu jauniešu viedokļus Eiropas Parlamentā. Man personīgi, vislielākais respekts bija pret tiem, kas runāja par sieviešu tiesībām, vienlīdzību un par industriālo un naturālo ekoloģiju.”

Euroscola” pasākums ļāva saprast to, cik daudz jau ir izdarīts un cik daudz vēl ir jādara mums – jauniešiem Eiropas veidošanā.”

“”EYE” pasākumā bija jauki tas, ka organizatori parūpējās par bezmaksas dzeramo ūdeni un interesantām aktivitātēm. Priecēja arī biotualetes ar neparastu un dabai draudzīgu risinājumu.”

Ieguvu daudz jaunu emociju apmeklējot Eiropas valstis, it īpaši Franciju. Es iemīlējos Franču valodā un labprāt to sāktu mācīties.”

Neskatoties uz nogurumu, man viss patika šai braucienā. Tā bija lieliska pieredze, kas mainīja manas domas vairākos virzienos.”

Ļoti patika brauciens uz Cūgšpici, arī Saksijas Šveice, bet vienmēr liekas, ka tādām vietām vajag veltīt vairāk laika.”

Drēzdenē bija foršs gids ar labu humora izjūtu un labu stāstīšanas stilu. Patika, ka viņš izrādīja ne tikai vēsturisko centru, bet arī vietas pilsētas nomalē.”

Kopumā brauciens patika, jo bija arī iespēja tuvāk iepazīties ar mūsu skolas 10.klašu skolēniem.”

Kopumā man šis brauciens patika, jo es guvu daudz dažādu emociju, apskatīju interesantas un brīnišķīgi skaistas vietas, biju parlamentā un izmantoju savas angļu valodas zināšanas. Milzīgs paldies skolotājām, kas mūs pieskatīja, atbalstīja un uzticējās.”

Vineta Pavlova
ATV 11.klases audzinātāja