No 10. līdz 16. novembrim četri ATV 10. klašu skolēni, Niks Vanagelis, Daniils Kijaško, Daniēls Zeps un Emīls Šmits skolotājas Nellijas Vilkastes un Vinetas Pavlovas pavadībā devās projekta “Eco- friendly robotics for a future green world” pirmajā mobilitātē uz Portugāles pilsētu Beneditu. Projekta mobilitātē piedalījās partneri (2 skolotāji un 4 skolēni) no 6 valstīm – projekta koordinators un mobilitātes uzņemošā valsts ir Portugāle – skola Instituto N.a Sra. da Encarnação, Igauniju pārstāv Kuressaare Gümnaasium, Grieķiju – Gymnasium Lefkimmis, Turciju -Kabazli Sehit Ismail Yavuz Ortaokulu, Poliju – Zespol Szkolno-Przedszkolny Nr 6 w Rzeszowie un Latviju – Austrumlatvijas Tehnoloģiju vidusskola.
Projekta galvenais mērķis ir pilnveidot un attīstīt skolēnu zināšanas un prasmes robotikas jomā un izmantot tās ar vidi saistītu jautājumu risināšanā. Portugāles mobilitātes tēma bija “Zaļāks Okeāns”, tādēļ nedēļas laikā skolēni tuvāk iepazina ūdens stihiju un tās lomu un nozīmi cilvēku dzīvē.
Mobilitātes pirmajā dienā projekta dalībnieki tika iepazīstināti ar skolu, skolas telpām un aprīkojumu, nodarbību grafiku un izglītības sistēmu Portugālē kopumā. Skolēniem tika dota iespēja arī apmeklēt un vērot stundas, kā arī praktiski darboties robotikas nodarbībās. Līdzās nodarbībām Instituto N.a Sra. da Encarnação skolā, kurā mācās vairāk nekā 1200 skolēnu, projekta dalībnieki apmeklēja zinātnes centru “Ciência Viva” (Dzīvā zinātne), kā arī sāls ieguves vietu Rio Maior, kur portugālieši iegūst sāli vairāk kā 900 gadu garumā. Diemžēl ilgstošā un spēcīgā lietus dēļ mums šo dabas fenomenu neizdevās aplūkot pilnībā, jo lielāko sāls daudzumu ūdens bija aizskalojis projām.
Projekta dalībnieki apmeklēja arī Tehnoloģiju un jūras augstskolu “Escola Superior de Tecnologia e do Mar”, kur augstskolas lektore novadīja aizraujošu lekciju par okeāna iemītniekiem un akvakultūru Portugālē, kā arī ļāva ieskatīties zivju audzētavas laboratorijā.
ATV skolēniem spilgti atmiņā paliks Peniche pilsētas apmeklējums, kur viņi apguva sērfinga skolas programmu. Pēc teorētiskajām apmācībām okeāna krastā, skolēni devās ūdenī, lai kopā ar sērfinga dēli ļautos okeāna varenībai. Puiši atzīst, ka no malas tas izskatās patīkami un vienkārši, lai gan, kad jādara pašiem, tas ir daudz grūtāk, taču sērfošana sagādāja neaizmirstamas emocijas, pozitīvu satraukumu, neviltotu kārdinājumu mesties zilganzaļā Atlantijas okeāna milzīgajos viļņos un vēlmi atgriezties un pilnveidot apgūtās sērfošanas prasmes arī nākotnē.
Līdzās skolu, izglītības un zinātnes centru apmeklējumam projekta dalībniekiem tika piedāvāta arī plaša programma vēsturisku vietu, celtņu un pieminekļu apskatei. Dalībnieki apmeklēja gan slaveno Fatimas baznīcu, gan Alcobaça klosteri gan Nazaré skatu laukumu, gan Lisabonā Alfamas kvartālu, Praça do Comércio laukumu, pieminekli, kas veltīts Lielo atklājumu laika varoņiem un daudzas citas vietas.
Mobilitātes laikā visi skolēni dzīvoja viesģimenēs, tādā veidā vēl tuvāk iepazīstot Portugāles cilvēku viesmīlību, atvērtību, kultūru, tradīcijas un dzīvesveidu. Tika organizēts arī nacionālais vakars, kura ietvaros visi projekta dalībnieki prezentēja savu valsti un skolu. Jāatzīst, ka visu valstu jaunieši ļoti sadraudzējās šīs nedēļas laikā un Portugāļu skolēni ar neviltotām asarām acīs pavadīja visus dalībniekus mājupceļā.
Nākošā projekta mobilitāte tiek plānota 2020. gada februārī Manisā, Turcijā.
Projekta koordinatore
Vineta Pavlova