Jau trešo gadu Latvijas skolu vidusskolēni tika aicināti piedalīties stipendiju konkursā „LVM Bioekonomikas skola”, ko rīkoja AS „Latvijas valsts meži” (LVM) sadarbībā ar biedrību „Zaļās mājas”, AS „Latvijas Finieris”, SIA „Rīgas meži” un Valsts izglītības satura centru. Lai vairotu izpratni par meža resursu augošo lomu vides problēmu risināšanā, jaunieši trīs konkursa kārtās atklāja, pētīja dabā un runāja par inovatīvo bioekonomikas jomu. Ir noslēdzies 2019. gada konkurss, un godalgoto vietu ieguvēju vidū ir Austrumlatvijas Tehnoloģiju vidusskolas (ATV) 10.B klases skolnieks Jānis Platacis, kurš konkursā ieguva 2. vietu un 500 eiro stipendiju no LVM.

Kā stāsta Jānis, tad piedalīties šajā konkursā, kas trīs kārtās ilga no janvāra līdz marta vidum, nolēmis spontāni, jo par pieteikšanos nejauši uzzinājis dienu pirms pieteikšanās noslēguma. Konkursa uzdevumi un balvu fonds esot uzrunājuši jaunieti, un viņš nolēmis piedalīties.

Jāņa veidotais plakāts par tēmu „Mežs Latvijā. Nākamie 100”.

Konkursa gaitā dalībniekiem bija jāpaveic dažādi uzdevumi. „Sākumā izlasot nolikumu, man likās, ka uzdevumi būs ļoti vienkārši, bet tā nemaz nebija. Pirmajā kārtā man vajadzēja izveidot savu plakātu par tēmu „Mežs Latvijā. Nākamie 100”. Tā kā konkursa galvenais vadmotīvs ir veicināt skolēnu zināšanu apguvi par bioekonomiku, tad, veidojot plakātu, bija jāpievēršas tieši šai tēmai. Tad no 100 pieteikumiem tālāk tika izvirzīti vairs tikai 30 dalībnieki. 2. kārtā LVM deva mums iespēju uzkrāt vairāk zināšanu par mežsaimniecību, bioekonomiku un ilgtspējīgu domāšanu mežu apsaimniekošanas jomā, piedaloties vienas dienas ekspedīcijā uz LVM apsaimniekotu mežu un AS „Latvijas finieris” ražotni. Savukārt 3. kārtā gan bija jāpasvīst. Balstoties uz ekspedīcijas laikā gūtajām zināšanām, bija jāveido video par bioekonomiku mežos,” stāsta Jānis.

Paplašinot savas zināšanas un izpratni par ilgtspējīgu mežu apsaimniekošanu, konkursa 3. kārtā jauniešiem bija jārada videovēstījums par godu ANO Starptautiskajai Meža dienai. Konkursa stipendijas ieguva labāko video vēstījumu autori, kuru darbi izpelnījās augstāko vērtējumu (žūrijas vērtējums – 75 % no kopvērtējuma un Facebook lietotāju vērtējums – 25 % no kopvērtējuma). Video vēstījuma ideju Jānis esot izplānojis kopā ar savu māsu. „Video izveides process nebija no tiem ātrākajiem, jo vairākas reizes nācās atgriezties mežā un pārfilmēt dažus kadrus, bet, protams, šāda pieredze arī ir nepieciešama. Video uzņemšanā māsa man bija liels palīgs, viņa palīdzēja izvēlēties labākos filmēšanas leņķus, ieteica idejas un vēl daudz ko citu,” stāsta Jānis, atzīstot, ka, pateicoties dalībai konkursā, paplašinājis savas zināšanas par bioekonomiku.

Jaunietis atzīst, ka pagaidām vēl nav izdomājis, kā pielietos iegūto naudas balvu, bet, visticamākais, kad pienāks īstais brīdis, tā lieti noderēs, lai dotos kādā tuvākā vai tālākā ceļojumā.

Rakstu sagatavoja Inga Kaļva-Miņina