Šī gada 3. oktobrī biedrība “Latvijas platforma attīstības sadarbībai” (LAPAS), sadarbībā ar virkni sadarbības partneru visā Latvijā uzsāka kampaņu par migrāciju “Par Cilvēcību”. Kampaņa ilga no 3. līdz 18. oktobrim. Kampaņas ietvarā notika 42 pasākumi visā Latvijā – dokumentālās filmas demonstrēšana, diskusijas, tematiskās darbnīcas, tikšanās ar lēmumu pieņēmējiem.

Kampaņa aicināja pievērst uzmanību migrācijas un cilvēcības aspektiem, sekmējot sabiedrības padziļinātu izpratni par globālo migrāciju caur lokālo, vēsturisko un personīgi pieredzēto.

Arī Austrumlatvijas Tehnoloģiju vidusskolā 17.oktobrī norisinājās pasākums, ko rīkoja organizācija LAPAS kopā ar radošo apvienību jauniešiem TREPES (https://www.facebook.com/NVOTrepes). Jaunieši no Latvijas, Sīrijas, Itālijas un Azerbaidžānas bija sagatavojuši mūsu skolas jauniešiem dažādas radošas aktivitātes gan latviešu, gan arī angļu valodā, kuru laikā viņi diskutēja par migrācijas procesiem, cēloņiem un sekām, tās plusiem un mīnusiem, kā arī dalījās personīgajā pieredzē, kas saistīta ar migrāciju, kā arī ar studijām un darba meklējumiem ārzemēs.

Pirms pasākuma skolēni bija arī noskatījušies dokumentālo filmu “Falling Forward” (Kritiens uz priekšu) (Norvēģija, 2017, režisors Øystein Frøyland), kas vēstīja par 20 gadus vecu sīriešu bēgli Maheru, kurš ir radis sev jaunas mājas Norvēģijas mazpilsētā Lokenā (Løkken), kas ir tālu no viņa dzimtās, kara skartās valsts. Mahers sapņo par brīvību lidot pāri robežām un nebūt bēglim – viņa mērķis ir izmācīties par pilotu un kādu dienu atgriezties mājās Sīrijā.

LAPAS kampaņa ir daļa no Eiropas projekta “Momentuzņēmumi no robežām”, kuru vada Lampedūzas un Linosas pašvaldība (Itālija). Projekta ietvaros oktobra sākumā ar līdzīgām lokālām kampaņām nāca klajā 19 pierobežas pašvaldības un 37 asociācijas un pilsoniskās sabiedrības organizācijas no visām 28 Eiropas valstīm.

Kampaņas ietvarā visi sadarbības partneri bija vienojušies atbalstīt arī jauno petīciju, kuras mērķis ir lūgt ES iestādēm Padarīt 3. oktobri par Eiropas atmiņu un laipnības dienu – saite uz petīciju latviešu valodā – https://you.wemove.eu/campaigns/eiropas-atminu-un-laipnibas-dienu.

Kāpēc 3. oktobris ir centrālā pasākumu diena gan Latvijā, gan citās valstīs?

3. oktobris iezīmē sesto gadadienu notikumam, ko atceras kā vienu no nopietnākajām Vidusjūras migrantu masu bojāejas gadījumiem: kuģis ar vairāk nekā 500 cilvēkiem uz klāja noslīka tikai dažus simtus jūdžu no Lampedūzas krastiem. Dzīvību zaudēja 368 migranti (tostarp bērni, sievietes un vīrieši), 155 cilvēki tika izglābti.

Kampaņā iesaistītās galvaspilsētas Eiropā: Amsterdama (Holande), Atēnas (Grieķija), Berlīne (Vācija), Bratislava (Slovākija), Brisele (Beļģija), Bukareste (Rumānija), Budapešta (Ungārija), Kopenhāgena (Dānija), Dublina (Īrija), Helsinki (Somija), Valeta (Malta), Lisabona (Portugāle), Londona (Apvienotā Karaliste), Ļubļana (Slovēnija), Luksemburga (Luksemburga), Madride (Spānija), Nikosija (Kipra), Parīze (Francija), Prāga (Čehijas Republika), Rīga (Latvija), Sofija (Bulgārija), Stokholma (Zviedrija), Tallina (Igaunija), Varšava (Polija), Vīne (Austrija), Viļņa (Lietuva), Zagreba (Horvātija). Šīm galvaspilsētām ir pievienojusies arī Mostara (Bosnijas un Hercegovinas pilsēta). Visās pilsētās notika dažāda veida iniciatīvas (kultūras pasākumi, dokumentālo filmu izrādes, debates, izstādes, zibakcijas, koncerti, u. c.), kas koordinētas, lai informētu pilsoņus par dažādām problēmām un aspektiem, kas saistīti ar migrāciju.
www.lapas.lv, www.snapshotsfromtheborders.eu

Informāciju sagatavoja LAPAS komunikācijas projektu vadītāja Sandra Rubene, e-pasts sandra.rubene@gmail.com. Twitter: LAPAS_LV, Facebook: LAPAS_LV un Austrumlatvijas Tehnoloģiju vidusskolas starptautisko sakaru un projektu koordinatore Vineta Pavlova, e-pasts vineta.pavlova@rta.lv