Četri Austrumlatvijas Tehnoloģiju vidusskolas skolēni – Haralds Ruciņš, Ēriks Meteļskis, Emīls Zdanovskis un Romualds Rēvalds – guva iespēju piedalīties robotikas projekta “Dawn of Schools 4.0” pirmajā posmā, kas norisinājās no 12.novembra līdz 16.novembrim Turcijā, Salihli pilsētā. Skolēnus pavadīja divi skolotāji – informātikas skolotāja Sandra Trošina un robotikas skolotājs Kārlis Pīgožnis.

Projekts “Dawn of Schools 4.0” veltīts robotikas popularizēšanai skolēnu vidū, un tas ilgs līdz 2020.gada maijam. Kopā ar Austrumlatvijas Tehnoloģiju vidusskolu projektā piedalās arī skolas no Turcijas, Portugāles, Somijas, Zviedrijas un Slovēnijas. Katrai skolai ir jāīsteno viens piecu dienu ilgs pasākums, kas saistīts ar noteiktām robotikas tēmām. Šoreiz tikšanos organizēja Turcijas vidusskola “Kudret Demir”, kas ir arī projekta vadītāja. Pirmā posma tēma bija “Lego EV3 Mindstorms”, un tā iekļāva Lego robotu izgatavošanu no komplektā “Lego EV3 Mindsorms” esošajām detaļām, programmēšanu atbilstoši uzdevumu prasībām, robotu optimizēšanu un pielāgošanu konkrētu uzdevumu izpildei.

Skolēni, kas piedalījās projektā, jau ar pirmo dienu tika sadalīti nelielās komandās tā, lai katrā komandā būtu pārstāvji no dažādām valstīm. Tas deva iespēju skolēniem izmēģināt savas iemaņas un zināšanas ne tikai robotikā, bet arī komunikācijā un svešvalodās. Skolēni iepazinās ar līdz šim vēl nepieredzētām kultūras īpatnībām un apguva jaunus robotu veidošanas paņēmienus. Turcijas skola īstenoja arī ekskursijas braucienus, turklāt tika aplūkoti ne tikai vēsturiski svarīgi tūrisma objekti, bet arī liela un tehnoloģiski attīstīta ražošanas uzņēmuma “Vestel” ražotne, kurā roboti darbojas līdzās cilvēkiem it visur. Arīdzan skolotājiem šī tikšanās bija lietderīga – visu valstu skolotāji dāsni dalījās ar savām projektu idejām, īstenošanas pieredzēm un vērtīgiem ieskatiem robotikas jautājumos. Projekta noslēgumā skolēni vēlreiz izveidoja savus robotus, lai piedalītos sumo robotu sacensībās.

Pēc brauciena skolēni turpinās piedalīties ar robotiku saistītos pasākumos, kā arī paši īstenos sacensības un apmācības robotikas jomā, lai nākamajā “Dawn of Schools 4.0” projekta posmā sniegtu atskaiti par sasniegtajiem rezultātiem robotikas popularizēšanā. Nākamais posms norisināsies Portugālē no 11.marta līdz 15.martam, un Portugāles partneri organizēs pasākumu ar tēmu “Virtuālā realitāte”. Lai gan tie skolēni, kas jau piedalījušies, vairs nevarēs pretendēt uz šo braucienu, viņi aktīvi dalīsies ar pieredzi un palīdzēs īstenot idejas, kas radušās šīs vērtīgās sadarbības laikā!

Sandra Trošina