No 6. līdz 10.decembrim Austrumlatvijas Tehnoloģiju vidusskolas skolnieces Sanvita Zute, Viktorija Urbanoviča, Dita Kataja-Paegle, Keita Emīlija Orlovska un skolotāji Ritvars Rēvalds un Vineta Pavlova devās braucienā uz Polijas pilsētu Ržežovu, lai piedalītos Erasmus+ projekta “Eco -friendly robotics for a future green world” aktivitātēs. Polijas mobilitāte tika veltīta gaisa piesārņojuma jautājumiem.

Pirmajā projekta dienā projekta dalībnieki tika iepazīstināti ar Polijas izglītības sistēmas īpatnībām, diskutēja par kopīgo un atšķirīgo, apskatīja skolu un iepazina pamatskolas, sākumskolas un pirmsskolas skolēnus un skolotājus. Jaunieši no visām partnervalstīm (Polijas, Portugāles, Grieķijas, Igaunijas, Turcijas un Latvijas) bija sagatavojuši prezentācijas par gaisa piesārņojuma problēmām, izaicinājumiem un risinājumiem savās valstīs. Dienas programmā tika iekļautas arī robotu programmēšanas aktivitātes, kuras aizrāva ikvienu dalībnieku. Dienas izskaņā katra valsts piedalījās “Country Market” pasākumā, kur varēja nobaudīt citu valstu gardumus un apskatīt suvenīrus. Latvijas jauniešiem visvairāk patika Portugāles un Turcijas gardumi.

Otrajā projekta dienā dalībnieki darbojās ar robotiem. Visu sešu valstu jaunieši tika sadalīti internacionālās grupās, kurās, komunicējot un sadarbojoties vienam ar otru, tika radīti komandu roboti. Katram robotam vajadzēja izdomāt vārdu un izveidot tam savu unikālo saukli. Kad visas komandas bija tikušas galā ar robotu konstruēšanu, sākās robotu futbola sacensības, kuru laikā dalībniekiem vajadzēja noskaidrot stiprāko, veiksmīgāko un precīzāko robotu. Pēc spraigās darba dienas dalībniekiem vakarā bija brīvais laiks, lai izstaigātu Ziemassvētku noskaņās greznotās pilsētas ielas, apmeklētu vietējo mājražotāju tirdziņu un nobaudītu poļu nacionālo ēdienus kādā no mājīgajām pilsētas kafejnīcām.

Trešā diena tika veltīta Ržežovas pilsētas izpētei un tās ievērojamāko vietu apskatei. Diena aizsākās ar Ržežovas gaisa piesārņojuma kontroles centra apmeklējumu, kura laikā pilsētas galvenais vides aizsardzības inspektors stāstīja par šī centra darbību, iepazīstināja ar gaisa piesārņojuma kontroles metodēm, risinājumiem un preventīvajiem  pasākumiem. Dienas turpinājumā Polijas partneri piedāvāja apskatīt Ržežovas pilsētas nozīmīgākās vietas, celtnes un parkus, kā arī ielūkoties pilsētas vēsturē un apmeklēt etnogrāfijas muzeju.

Ceturtajā dienā projekta dalībnieki devās ekskursijā uz Bohņas sāls raktuvēm. Lai nokļūtu raktuvēs, kuras atradās 220m zem zemes, nācās braukt ar būrim līdzīgu liftu  pa šauru šahtu. Tas bija interesants un neaizmirstams piedzīvojums! Ekskursijas laikā dalībnieki uzzināja par šo sāls raktuvju vēsturi, nozīmi, izmantotajiem darbarīkiem un darbaspēku. ATV projekta dalībnieces atzina, ka šī bija ļoti interesanta un aizraujoša ekskursija un viņas labprāt vēlētos atgriezties vēlreiz.

Projekta noslēguma dienā dalībnieki apguva prasmes dronu vadīšanā un piedalījās dronu pilotēšanas sacensībās. Visi dalībnieki saņēma sertifikātus par dalību projektā.

ATV projekta dalībnieki atzina, ka šī projekta nedēļa bija ļoti interesanta un produktīva, jo tika attīstītas valodas, sadarbības un komunikācijas prasmes, pilnveidotas zināšanas robotikas jomā, iepazīta Polijas kultūra, vēsture un tradīcijas, iegūta jauna pieredze un iepazīti jauni draugi. Nākošās projekta aktivitātes tiek plānotas Latvijā no 21. līdz 25. martam.

Projekta koordinatore
Vineta Pavlova