Š.g. 6. decembrī “Eiropas klubiņa” dalībnieki (Marianna Linuža, Terēze Maksimova, Dace Vilcāne, Alberts Mārtiņš Grins) piedalījās sarunā kopā ar izciliem pilsoniskās sabiedrības līderiem, iepazīstot nevalstiskās organizācijas, to darbību un iespējas iesaistīties. Par savām labajām praksēm, sasniegto un arī grūtībām pārdomās dalījās:   Vadims Koroļovs no Latvijas Pilsoniskās alianses,  Ilze Bergmane no Latvijas Jaunatnes padomes, Līna Sarma no Riga TechGirls, Jānis Rozītis no Pasaules Dabas fonda un Maija Jankovska no Kurzemes NVO centra.

Jautājumus, kuri tika izskatīti, nevalstiskajām organizācijām bija sagatavojuši paši jaunieši. “Kādi ir plusi un mīnusi, darbojoties nevalstiskajās organizācijās?”,”Ar kādām problēmām saskaras nevalstiskās organizācijas?”,”Kāpēc ir novadi, kuros nevalstisko organizāciju darbība ir lielāka, un kādi tā ietekmējošie faktri?”,”Kādi ir šī brīža NVO darbības izaicinājumi?”,”Vai un kā var panākt paaudžu vienotību iesaistoties NVO biedrībās?”

Diskusijas kopsavilkumā svarīgie secinājumi ir, ka katrs var daudz panākt,taču ar citu atbalstu šī pati ideja var attīstīties interesantāk  un pa visam ar citu spēku. Lai arī kādā NVO jūs izvēlaties darboties, jūs varēsiet iegūt daudz zināšanu – digitālās zināšanas, zināšanas, kā sargāt dabu u.c. Jūs iegūsiet daudz konkrētu, jaunu prasmju, kā rakstīt projektus, kā piesaistīt finansējumu, kā pārliecināt šaubīgo, kā uzrunāt tos, kurus jūs gribat, lai piedalītos jūsu projektā. Ir vajadzīgi draugi un partneri, NVO dod cilvēku resursu tīklu, tie ir svarīgi, lai būtu atbalsts un būtu iespēja atrast piemērotas specialitātes cilvēkus, kad tas ir vajadzīgs. Jauniešu darbošanās NVO ir viņu CV veidošana, kur varēs ierakstīt, ko konkrētu ir darījuši, kādas prasmes apguvuši un ko nākotnē varētu dod citiem.

Nevalstiskās organizācijas ir spilgtākais pilsoniskās līdzdalības piemērs. Diskusija palīdzēja apzināties savu jaunieša pilsonisko spēku jeb parlamentārās demokrātijas spēku Latvijā un Eiropā.

Terēze Maksimova
ATV ”Eiropas Klubiņa” dalībniece