6. aprīlī Latvijā notika Ēnu diena, kuras laikā skolēni iepazina dažādas profesijas, bija iespēja klātienē vērot dažādu jomu speciālistu ikdienas darbu. Arī Austrumlatvijas Tehnoloģiju vidusskolas (ATV) jauniešiem bija iespēja izmantot šo lielisko iespēju, lai Ēnu dienas laikā iepazītu profesijas. Ēnu dienas mērķis ir veicināt skolēnu izglītības satura sasaisti ar reālo dzīvi, palīdzot skolēniem mērķtiecīgi plānot savu karjeru, izdarīt izvēli par savu nākotnes profesiju un atbilstoši sagatavoties darba tirgum.

ATV 10.-11. klašu skolēni piedalījās Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas (RTA) ēnu dienas rīkotajā pasākumā. Vispirms skolēnus uzrunāja RTA rektore Iveta Mietule, kura aicināja izbaudīt šo dienu, jo katram pašam ir jāizvēlas, ko grib un var darīt, lai profesija rada gandarījumu! Darbs notika 10 grupās, katrā no tām skolēnus gaidīja kāds no RTA speciālistiem un mācībspēkiem.

Jaunieši tikās ar RTA rektori, profesori Ivetu Mietuli, Ekonomikas un pārvaldības fakultātes dekāni Ilutu Arbidāni, topošo mārketinga speciālistu un RTA Studentu padomes vadītāju Sandi Promu. Skolēniem neformālā gaisotnē, baudot tēju,  bija iespēja gūt atbildes uz sev interesējošiem jautājumiem par tādām profesijām kā grāmatvedis, sabiedrisko attiecību speciālists, interjera, apģērbu dizainers, izpilddirektors, finanšu analītiķis, pārtikas produktu ražošanas speciālists un uzzināt par studiju iespējām Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā.

ATV Ēnu dienas dalībnieki palika apmierināti ar laiku, ko pavadīja RTA. Par to, liecina arī skolēnu atsauksmes.

Terēze Maksimova (11.b klase): “Ēnu diena RTA bija ļoti noderīga! Bija patīkami komunicēt ar jau pieredzējušiem un zinošiem gan studentiem, gan dažādu profesiju pārstāvjiem. Vērtīgākais, ko ieguvu, pārliecinājos, kādā sfērā vēlos mācīties un strādāt. Bija tiešām noderīgi brīvā veidā sarunāties un uzdod sev interesējošus jautājumus, un uzreiz saņemt atbildi. Izpratu labāk, kādas programmas piedāvā akadēmija, un uzzināju arī par jaunām, varēšu padalīties ar informāciju savām paziņām. Paldies par sniegto iespēju!”

Daniils Petrovs (11.a klase): ”No ēnu dienas RTA es uzzināju  par to, ko var studēt RTA un kāpēc ir jāiet studēt šeit, nevis RTU vai citur. Man patika, ka RTA pārstāvji stāstīja par savu darbu.”

Alberts Mārtiņš Grins (11.a klase): ”Pirmām kārtām gribu pateikt lielu paldies! Superīgs pasākums, kas pavēra plašāku skatu par profesijām, jo iepriekš biju sastapies ar ne tik ieinteresējošām reklāmām. Šādu pasākumu labprāt apmeklētu atkal. Kur piedalītos vēl citu profesiju pārstāvji.”

Daudzi jaunieši bija izvēlējušies Ēnu dienu pavadīt ārpus skolas, ēnojot sev interesējošo profesiju pārstāvjus un vērojot viņu ikdienas darbu.

Katrīna Skutele (11.a kl.) bija izvēlējusies ēnot RTA Ekonomikas un pārvaldības fakultātes dekāni – Ilutu Arbidāni. Skolniece padalījās arī savos iespaidos par Ēnu dienu: “Bija ļoti interesanti sekot līdzi dienas gaitai, pienākumiem un vērot darba vietu. Patīkamākais bija uzklausīt viedokli par iestāšanos, jo jau tagad man kā 11.klases skolniecei ir svarīgi pārdomāt iespējamos augstskolu un studiju programmu variantus. RTA tiešām iespaido ar labām atsauksmēm no studentiem un arī skolotājiem, absolventiem un lektoriem. Gribētu izteikt lielu paldies I. Arbidānei par siltu un mājīgu tikšanos, šī man tiešām bija ļoti vērtīga pieredze.” Līga Lāce (12.b kl.) izvēlējās ēnot RTA Apģērbu dizainu un tehnoloģiju programmas lektori: “Biju izvēlējusies tieši šo nozari, jo gribēju papildināt savas zināšanas, bet neko jaunu neieguvu, patika, ka bija iespēja apskatīties, kur notiek praktiskās lekcijas un pašas lektores darbnīcu. Es ieteiktu jauniešiem,  dodoties ēnot, izvēlēties kompānijas, nevis lektorus.”

ATV 12. b klases skolniece Linda Zunda bija izvēlējusies iepazīt Loģistikas vadītāja amatu Rīgas uzņēmumā SIA “SENUKU”, jauniete par notikušo Ēnu dienu savā atsauksmē norādīja : “Ļoti iepriecināja, ka mani kā ēnu tur gaidīja, diena bija saplānota pa minūtēm un beigās pateicībā tika uzdāvināta simboliska dāvana. Galvenais ieguvums- nav svarīgi, cik gadu tev vai cik daudz augstāko izglītību tev ir, galvenais ir sevis pierādīšana. No Ēnu dienas es sāku skatīties uz loģistiku kā jomu plašāk un vairāk iedziļināties informācijā. Tajā varētu arī mācīties.”

Katram skolēnam novēlām, lai izdodas atrast to īsto profesiju, kas būtu noderīga ilgi, jo pasaule ļoti straujas mainās!

Rakstu sagatavoja: Baiba Dombrovska
Foto: Zane Ozoliņa
Austrumlatvijas Tehnoloģiju vidusskolas karjeras konsultante