No 21. līdz 25. martam ATV arganizēja aktivitātes Erasmus+ projekta “Eco-friendly robotics for a future green world” dalībniekiem no Turcijas, Igaunijas, Portugāles, Polijas un Grieķijas. Mobilitātes laikā skolēni un viņu skolotāji darbojās robotikas aktivitātēs, guva preikšstatu par vides problēmām, izaicinājumiem un risinājumiem Latvijā, iepazina Rēzeknes pilsētu, Latgali un Rīgu, kā arī apguva latviešu tautas deju soļus un izbaudīja Latvijas nacionālos ēdienus. 

1.diena

Pirmā diena aizsākās ar mobilitātes atklāšanas ceremoniju, kurā visas iesaistītās valstis tikās kopā gan virtuāli (Grieķija, Polija un Portugāle), gan klātienē Austrumlatvijas Tehnoloģiju vidusskolā.

ATV skolēni bija sagatavojuši prezentācijas par Latviju, par izglītības sistēmu Latvijā un par savu skolu – Austrumlatvijas Tehnoloģiju vidusskolu. Pēc ledus laušanas aktivitātēm dalībnieki apskatīja skolu un tad devās ekskursijā, kuras laikā tika apmeklētas ievērojamākās vietas Rēzeknē. Dalībnieki paviesojās ARPC “Zeimulī”, apskatīja Rēzeknes pilskalnu, Zaļo sinagogu, Latgales vēstniecību “Gors” un izbaudīja vakara pastaigu gar Kovšu ezera krastu.

2. diena

Diena sākās ar katras projekta dalībvalsts prezentācijām par tēmu “Zaļās skolas”. Dalībnieki uzzināja par Ekoskolām, to mērķiem, darbu un nākotnes perspektīvām kātrā no dalībvalstīm.

Pēc tam skolēniem un skolotājiem bija tiešsaistes nodarbība, kuras laikā viņi apguva prasmes darboties vietnē Canva.com. Viņi mācījās šajā platformā veidot plakātus, infografiku un citus vizuālos materiālus.

Vēlāk dalībniekiem bija tiešsaistes tikšanās ar uzņēmuma SIA Getliņi EKO pārstāvi, kura iepazīstināja ar uzņēmuma darbību, rosināja domāt par atkritumu apsaimniekošanu, samazināšanu un pāstrādi, kā arī pastāsīja par tehnoloģijām, kuras tiek izmantotas, lai no atkritumiem radītu enerģiju siltumnīcu apsaimniekošanai. SIA Getliņi apsaimnieko lielāko sadzīves atkritumu poligonu Baltijas valstīs. Poligons ir viens no modernākajiem poligoniem Eiropā un šobrīd tiek veidots un attīstīts kā moderns un drošs atkritumu pārstrādes centrs.

Pēc pusdienām skolēniem bija iespēja apgūt prasmes darbā ar “Zaļo ekrānu”. Viņi veidoja paši savas videofilmas par tēmu “Roboti izglābj pasauli”. Tā bija jauna un vērtīga pieredze visiem dalībniekiem.

Diena noslēdzās ar kultūras pasākumu, kurā visi dalībnieki nobaudīja viens otra nacionālo virtuvi, izdejoja nacionālās dejas un kavējās sirsnīgās sarunās.

3. diena

Diena aizsākās ar viesošanos Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas (RTA) Inženieru fakultātē. Dalībnieki apskatīja Akadēmijas laboratorijas, bibliotēku, mehatronikas un robotikas laboratorijas un auditorijas un lāzertehnoloģiju centru, kur notika vairākas radošās darbnīcas.

Tikmēr skolēniem un skolotājiem no Grieķijas, Portugāles un Polijas tika piedāvāts piedalīties tiešsaistes Tinkercad darbnīcā, kuras laikā viņi apguva pamatzināšanas darbā ar Tinkercad un izveidoja savus robotus šīs programmas ietvaros.

Dienas otrajā daļā dalībniekiem bija Lego mindstorms EV3 praktiskā darbnīca. Viņi strādāja ar ultraskaņas sensoriem un robotu konstruktoriem un pēc tam piedalījās sacensībās ar pašu uzkonstruētajiem robotiem.

Vakarā ikviens tika aicināts apmeklēt Latgales vēstniecību “Gors”, kas ir Latgales kultūras centrs un kurā ir viena no modernākajām koncertzālēm Baltijā. Skolēni un skolotāji varēja ielūkoties aizkulisēs, aplūkot mākslinieku grimmētavas, mēģinājumu zāles un galveno koncertzāles skatuvi.

4. diena

Projekta dalībnieki devās uz Lūznavas muižu, kur ikviens tika iepazīstināts ar tās vēsturi un atjaunošanas procesu. Skolēniem tika piedāvāta iespēja padarboties radošā darbnīcā- tiltu būvniecībā.

Nākamā pietura bija Maltas vidusskola, kur Maltas skolotāji bija sagatavojuši skolēniem dažādas aktivitātes ar Ozobotiem. Skolēni apguva pamatprasmes un iemaņas darbā ar mazajiem robotiem, veidoja tiem ceļus, kā arī izstrādāja robotu darbības programmas.

Pēc pusdienām dalībnieki devās uz Preiļu leļļu muzeju, kur bija lieliska iespēja apskatīt lelles, kas ir dažādu filmu un pasaku varoņu prototipi, kā arī pārģērbties princešu, karaļu un citu pasaku varoņu tēlos.

Ekskursijas izskaņā dalībnieki apmeklēja Aglonas Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas Romas katoļu baziliku Aglonā, kas ir viens no nozīmīgākajiem katoļu garīgajiem centriem Latvijā. Gala pietura bija Kristus Karaļa kalns, kas ir unikāls skulptūru komplekss ar 650 dekoratīvo augu dārziem, vairāk nekā 120 augļu kokiem, mākslīgiem dīķiem un diviem 17 m gariem tiltiem. Kalna teritorijā atrodas ap 500 Bībeles stāstu skulptūru, kā arī Ēdenes dārzs, Noasa šķirsts un koka baznīca.

5. diena

Pēdējā mobilitātes diena tika pavadīta Rīgā, apmeklējot Rīgas Motormuzeju, kas ir viens no Latvijas ievērojamākajiem muzejiem, kurā ir vairāk nekā simts unikālu spēkratu un mūsdienīga ekspozīcija, kas stāsta ne tikai par spēkratiem, bet arī par to īpašniekiem – pasaules slavenām personībām.

Vēl viena vieta, kas tika apmeklēta Rīgā, bija Latvijas Zinātņu akadēmija, kur ikviens varēja atklāt Rīgu no putna lidojuma.

Pēc pusdienām atpūtas centrā “Lido” dalībnieki atvadījās viens no otra, lai atkal satiktos maija sākumā projekta pēdējā mobilitātē Grieķijā.

Vēlamies pateikties ATV skolēniem un skolotājiem, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijai, Maltas 1.vidusskolas komandai, robotikas speciālistam Dainim Eisakam,  kafejnīcai “Baravika” un Lūznavas muižai par sadarbību un atbalstu projekta realizācija laikā.

Projekta koordinatore
Vineta Pavlova