Karjeras izglītības ietvaros ATV 12. klašu skolēni 12.oktobrī  apmeklēja Rēzeknes zonālo valsts arhīvu. Rēzeknes zonālais valsts arhīvs ir Latvijas Nacionālā arhīva teritoriāla struktūrvienība, kas nodrošina Nacionālajā dokumentārajā mantojumā iekļaujamo dokumentu uzkrāšanu, uzskaiti, saglabāšanu un izmantošanu Rēzeknes pilsētā, kā arī Ludzas un Rēzeknes novada iestāžu dokumentiem no 1945.gada līdz pat mūsdienām. Skolēniem bija iespēja noskaidrot kas ir arhīvs, kādus dokumentus glabā arhīvā, par Rēzeknes zonālā arhīva vēsturi. ATV 12. klašu skolēniem radās priekšstats par arhivāra profesiju, kuru var iegūt vēsture fakultātē.

Arhīva apmeklējuma laikā audzēkņi uzzināja jaunu informāciju, kura būs noderīga mācībās un profesionālajā dzīvē, kā arī jaunatklājums 12.klašu skolēniem bija tas, ka Rēzeknes zonālajā valsts arhīvā atrodas lasītava kur ir iespēja nākt un apskatīt zinātniski pētnieciskos darbus, kā ieteikums no 12. klašu skolēniem ATV 10. un 11. klašu audzēkņiem ir izmantot šādu iespēju ko piedāvā arhīvs un apmeklēt lasītavu, kas skolēniem varētu būt lielisks palīgs pētniecisko darbu izstrādē!

Paši 12. klašu skolēni par arhīva apmeklējumu saka : ATV 12.A klases skolēni: „Apmeklējot arhīvu mēs guvām unikālu iespēju izmēģināt , kā tas ir meklēt dokumentus. Bija ļoti interesanti aplūkot kā notiek dokumentu un lietu iesiešanas process, kā arī pašiem to izmēģināt! Tagad esam ieguvuši pieredzi un nākotnē rakstot studiju darbus, zināsim kā var izmantot arhīva sniegtās iespējas informācijās iegūšanā.”

Savos iespaidos pēc arhīva apmeklējuma dalījās arī ATV 12.b klases skolēni:

Šodien 12.b ieguva lielisku iespēju doties uz Rēzeknes arhīvu un iejusties strādnieka lomā tik neparastā, noslēpumainā un nozīmīgā vietā.  Pašā sākumā mums notika neliela ekskursija, lai būtu precīzs priekšstats par to, kur atrodamies un kāpēc šādas vietas un lietas ir jāglabā un jāsargā. Tad sadalījāmies grupās un devāmies meklējumos arhīva glabātuves, kur katrs meklēja tieši savu lietu, atradot savu plauktu un mapi ar dokumentiem.Vēlāk apskatījām darba procesu no arhīva darbiniekiem dažādos dokumentu arhivēšanas posmos. Kopumā bijām priecīgi par dalību un ceram, ka arī pārējie skolēni varēs iekļūt un uzzināt dažādus noslēpumus, kas glabājas šīs ēkas plauktos.

Liels paldies Rēzeknes zonālajam valsts arhīvam, par šādu sniegto iespēju skolēniem apmeklēt arhīvu, paldies skolotājai Nellijai Vilkastei par noorganizēto ekskursiju un paldies arī 12. klašu vecākiem par sadarbību ar skolu un atbalstu skolēniem viņu karjeras izglītības nolūkos!

Rakstu sagatavoja:
Baiba Dombrovska

Austrumlatvijas Tehnoloģiju vidusskolas pedagoģe- karjeras konsultane Foto: Baiba Dombrovska, Laila Tihovska