31. oktobrī Daugavpilī notika Latgales reģiona debašu turnīrs, kuru organizēja biedrība „Debašu centrs”. Turnīrā piedalījās arī divas Austrumlatvijas Tehnoloģiju vidusskolas (ATV) komandas. Pirmās komandas sastāvā bija Keita Emīlija Orlovska (10.b klase), Kristaps Kokorevičs (11.a klase) un Jānis Platacis (11.b klase), bet otrās komandas sastāvā – Ieva Ciukore (10.a klase), Emīls Šmits (10.a klase) un Niks Vanagelis (10.b klase). Jaunieši guva nozīmīgu pieredzi, turklāt saskārās ar izaicinājumu turnīra laikā, jo debates notika pēc jaunā Pasaules skolu debašu formāta, kas atšķiras no ierastā Karla Popera debašu formāta.

„Visiem mūsu skolēniem jaunajā debašu formātā – skolas debates – bija pirmā debašu pieredze. Šogad Latvijas skolas pārgājušas uz jauno starptautisko skolu debašu formātu, nomainot Karla Popera debašu formātu. Jaunajā formātā iejūtas gan debatētāji, gan tiesneši, kuriem nav jaunā formāta tiesāšanas prakses. Mācāmies mēs visi,” stāsta ATV audzināšanas darba metodiķe, debašu trenere Diāna Sergeiceva.„Šī turnīra rezolūcija bija „Vai jaunieši prot kritiski izvērtēt influenceru piedāvāto dzīves stilu?”. Abas komandas piedalījās spēles divos apļos ar uzvaru vienā no apļiem, bet ar šo rezultātu tomēr nepietika, lai iekļūtu finālā.”

Kā atzīst ATV skolniece Ieva Ciukore, kura debašu turnīrā piedalījās pirmo reizi, tad debašu tēma par influenceru ietekmi uz jauniešiem ir ļoti aktuāla mūsdienās. „Debatējot ir jābūt gatavam, ka tev uzdos jautājumu, ir jāspēj konkrēti definēt problēmu un pierādīt, ka tev ir taisnība. Manuprāt, šī pieredze man ļoti palīdzēs publiskajā runā, jo, debatējot, ir jāspēj noformulēt savas domas pāris sekundēs, un tas mūsdienās ļoti noder,” stāsta jauniete, atklājot, ka labprāt debatētu par tādām tēmām kā „Jaunieši un sports” vai „Pārtika mūsdienās”.

„Šāda tipa debašu turnīrā piedalījos pirmo reizi,” atzīst ATV skolnieks Kristaps Kokorevičs. „Savukārt par debatēm pirmo reizi uzzināju pirms diviem gadiem, kad skolā piedāvāja pieteikties debašu apmācības nodarbībām. Pēc tam notika turnīrs, bet debašu forma bija citādāka.” Jaunietis uzsver, ka dalība dažādos debašu turnīros ļauj, pirmkārt, iemācīties runāt auditorijas priekšā, kā arī tiek attīstīta klausīšanās prasme, jo „ir svarīgi dzirdēt, ko saka pretinieku komanda, atrast viņu neprecizitātes, lai varētu atspēkot viņu teikto”. „Mūsu komanda – es, Jānis un Keita – lieliski tikām galā ar uzdevumu, mums ar Jāni šis bija pirmais lielais turnīrs, tāpēc, protams, bijām nelielā neziņā, bet Keita jau pirms tam bija startējusi, debatējot angļu valodā,” stāsta Kristaps.

„ATV jauniešu dalība Latgales reģiona debašu turnīrā ir labs sākums debašu darbam. Atliek vairot pieredzi, un uzvaras nav aiz kalniem,” saka ATV debašu trenere Diāna Sergeiceva. Viņa piebilst, ka jauniešu vēlme debatēt, nopietnā attieksme pret debašu sniegtajām iespējām un veiksmīgā dalība turnīrā ir nozīmīgs starta punkts pretī uzvarām.

Rakstu sagatavoja Inga Kaļva-Miņina.
Foto no Latgales reģiona debašu centra Facebook.com lapas