Š.g. 23. septembrī ATV 11. klašu skolēni un “Eiropas klubiņa” dalībnieki devās mācību ekskursijā!

 Sākumā tika apmeklēts Salaspils memoriāls, kur skolēni varēja apskatīt 2018.gadā atklāto ekspozīciju par Salaspils koncentrācijas nometnes vēsturi un to iemītnieku likteņiem. Interaktīvo materiālu ( Salaspils koncentrācijas nometnes bijušo ieslodzīto un aculiecinieku stāsti) noskatīšanās palīdzēja izprast reālo situāciju 1941.-1944. gadā.

 Pēc tam tika apmeklēts Melngalvju nams, kur gidu pavadībā skolēni iepazinās ar šī nama vēsturi. Nams tika celts kā sanāksmju un dzīru vieta dažādām Rīgas sabiedriskajām organizācijām, bet 17. gadsimtā par tā vienīgajiem iemītniekiem kļuva dzīvespriecīgo un uzņēmīgo ārzemnieku, galvenokārt vācu, tirgotāju brālība – Melngalvju biedrība. Viens no daudziem biedrības aizbildņiem bija svētais Maurīcijs – romiešu leģiona komandieris, kas miris briesmīgā mocekļa nāvē – viņam nocirsta galva. Tieši par godu svētajam Maurīcijam mora galvas atveids kļuva par melngalvju pazīšanās zīmi un simbolu, iekļaujot to arī biedrības ģerbonī. Otrā Pasaules kara laikā šis nams tika uzspridzināts, tikai 20. gs. deviņdesmitajos gados, Trešās atmodas laikā, dzima ideja par Melngalvju nama atjaunošanu, un 1992. gadā aizsākās arheoloģiskie izrakumi sagrautā nama vietā. 1996. gadā pēc arheoloģiski izpētītajiem un atsegtajiem pamatiem SIA “Rīgas nami” uzsāka jaunā Melngalvju nama būvniecību. Ziedojot līdzekļus, nama atjaunošanā iesaistījās Latvijas iedzīvotāji. 1999. gada 9. decembrī tika iesvētīts atjaunotais Melngalvju nams.

Īpaši skolēniem patika sudraba lietu ekspozīcija, kā arī katrs no ekskursijas dalībniekiem varēja sev izkalt monētu ar Melngalvju nama simboliku!

Dienas kulminācija bija EPVS 5. jubilejas mācību gada atklāšana netālu no Brīvības pieminekļa. Tas bija parlamentāras demokrātijas cikla svinīgs atklāšanas pasākums, kurā piedalījās Latvijas Republikas Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, EP deputāti Sandra Kalniete, Ivars Ijabs, Andris Ameriks, jauniešu viedokļu līderi – Eiropas gada cilvēks un mūziķis Ralfs Eilands, EPVS absolventi (ATV absolvente Viktorija Maksimova). Pasākuma noslēgumā visus dalībniekus iepriecināja reperis Edavārdi ar savu muzikālo priekšnesumu.

Lai mums visiem radošs mācību gads, jo mūsu valsts pilsoņos ir spēks (#Pilsoņa spēks)!

Maruta Krustāne,
Izglītības metodiķe audzināšanas darbā

Foto autori: Jānis Platacis, Keita Emīlija Orlovska,Kristaps Kokorevičs, Ieva Ciukore