18. oktobrī Austrumlatvijas Tehnoloģiju vidusskolas (ATV) audzēkņu komanda – 11.a klases skolēni Valērija Lavrenova, Lidija Prohovskaja un Deivids Indriks – piedalījās skolēnu konkursa „Mans biznesa plāns Latvijas pilij vai muižai” balvu pasniegšanas ceremonijā Rīgā.

Lai veicinātu jauniešos padziļinātu interesi par Latvijas kultūras mantojuma objektiem un attīstītu spēju paraudzīties uz tiem kā potenciālajiem apkārtnes ekonomikas, tūrisma vai kultūras centriem, Latvijas Privāto vēsturisko ēku asociācija un Latvijas Piļu un muižu asociācija jau otro gadu pēc kārtas rīkoja konkursu jauniešiem. Skolēniem bija jāapmeklē kāda Latvijas pils vai muiža un jāuzraksta tai biznesa plāns.

Konkursa noslēgumā labāko biznesa ideju iesūtītāji tika aicināti uz apbalvošanas pasākumu, kas notika 18. oktobrī. Tā laikā jauniešus sveica Latvijas Privāto vēsturisko ēku asociācijas pārstāve Egita Karlsone un Eiropas Parlamenta deputāte, Kultūras un izglītības komitejas viceprezidente Dace Melbārde. Žūrijas pārstāvji sniedza vērtējumu par iesniegtajiem biznesa plāniem un vēlēja turpināt iesākto darbu. ATV komanda, kas biznesa plānu rakstīja Lūznavas muižai, 11 komandu konkurencē ieguva ceturto vietu, balvā saņemot JBL bezvadu skaļruņus. Savukārt galveno balvu jaunieši saņēma no Lūznavas muižas pārvaldnieces Ivetas Balčūnes – dāvanu karti, ko ATV jaunieši var izmantot, kopā ar klasi noorganizējot klases vakaru Lūznavas muižā vai Kulturys škiunī.

„Biznesa plānu rakstījām Lūznavas muižai, jo tā ir svarīgs gan kultūrvēsturisks, gan ekonomisks objekts Rēzeknes novadā, kuru ir jāattīsta un jāpiedāvā jaunas idejas, papildinot piedāvāto ekskursiju klāstu, kā arī, lai Lūznavas muiža varētu gūt peļņu un uzlabotos ekonomiskais stāvoklis novadā,” stāsta ATV komandas dalībniece Valērija.

Tā kā mūsdienu ikdienā ļoti liela loma ir viedtālruņiem, jauniešiem radās ideja vēsturiskos objektus apvienot ar tehnoloģijām. „Tāpēc nolēmām rakstīt biznesa plānu par izlaušanās spēli ar QR kodu izmantošanu, kuras pamatā būs zināšanu par Lūznavas muižu izmantošana,” stāsta Valērija. Viņa atklāj, ka uzrakstīt biznesa plānu neesot bijis sarežģīti, turklāt jauniešiem jau bija pieredze rakstīt biznesa plānu un ģenerēt interesantas idejas, jo pērn viņi piedalījās Biznesa augstskolas „Turība“ rīkotajā biznesa ideju konkursā „Biznesa nakts”.

Kā atzīst ATV jaunieši, tad svarīga loma viņu dalībai šajā konkursā ir ekonomikas skolotājai Marutai Krustānei, pateicoties kuras aicinājumam, viņi nolēma piedalīties konkursā. „Skolotāja arī palīdzēja veikt nepieciešamos aprēķinus, pareizi noformēt darbu, lai tas tiktu labi novērtēts. Par to mēs viņai ļoti pateicamies, jo bieži vien tieši no skolotāja degsmes ir atkarīgs tas, cik produktīvs būs skolēna veikums kādā konkursā,” saka ATV jaunieši.

Lai skolēnu un skolotāju veiksmīgā sadarbība arī turpmāk realizējas daudzās jaunās un radošās idejās!

Rakstu sagatavoja Inga Kaļva-Miņina.
Foto no konkursa organizatoru arhīva