21. februārī pēc UNESCO iniciatīvas visā pasaulē atzīmē Starptautisko dzimtās valodas dienu, lai izceltu valodas nozīmi ikdienas komunikācijā, pašizpausmē, sabiedrības veidošanā, zināšanu apgūšanā un tālākā nodošanā. Šajā dienā UNESCO aicina novērtēt valodu un kultūru daudzveidību, kas  bagātina un saliedē sabiedrību un veicina starpkultūru dialogu.

Aiz katras valodas ir cilvēks, ģimene, dzimta, tauta, kultūras mantojums, un, jo vairāk valodu cilvēks zina, jo vairāk ir iespēju plašajā pasaulē, taču dzimtā valoda, kura  mūs pavada kopš dzimšanas brīža, ir unikāla vērtība, tā izsaka ikkatra identitāti, tāpēc visā pasaulē aicina godāt, kopt un pilnveidot savu dzimto valodu, cienīt tās valsts valodu, kurā tu dzīvo!

Sveicam ATV skolēnus, viņu vecākus un skolotājus Starptautiskajā Dzimtās valodas dienā!

“Ir tikai viena vienīgā uz zemes,
Un citas nav un nekad nebūs!
Tās dziļums pārspēj okeānus un jūras,
Vienmēr tā paliks nepateikta…
To daudzveidību, plašumu un spēku,
Ko mātes valoda mums sniedz,
Ne viens vien pratējs apbrīno un jūsmo,
Ne viens vien pratējs aizkustināts tiek.
Vērtība tai asins cenā, kā maize baro tautu tā…”(stiklalauska)

Daži interesanti fakti:

  • Latviešu valoda ir dzimtā valoda ap 1,5 miljoniem cilvēku pasaulē, no tiem Latvijā dzīvo ap 1,15 miljoniem cilvēku. Latviešu valodā runā ap 350 000 latviešu ārzemēs. Kā otro valodu to pārzina un lieto ap 500 000 cilvēku.
  • Salīdzinājumam – pasaulē ir vien aptuveni 200 valodu, kuru runātāju skaits sasniedz 1 miljonu cilvēku.
  • Teju pusei jeb ap 3000 pasaules valodām runātāju skaits nepārsniedz 1000 cilvēku. Lielākā daļa no šīm valodām ir uz izmiršanas robežas.
  •  Katru mēnesi pasaulē izzūd vairākas valodas, un līdz ar tām – šo valodu pārstāvētais kultūras mantojums.
  • UNESCO Apdraudēto valodu sarkanajā grāmatā ir ierakstīta Latvijas pirmiedzīvotāju lībiešu valoda. 2013. gadā mūžībā aizgāja pēdējā šīs valodas runātāja, kurai tā bija dzimtā valoda. Pašlaik ir grupa lībiešu pēcteču, kas no vecvecākiem vai mācību ceļā ir apguvuši lībiešu valodu un spēj tajā sazināties.

Vēlies pārbaudīt savas zināšanas par valodām? Izmēģini https://www.letonika.lv/dzimtasvalodasdiena.aspx